reklama

Jak vychovat šťastné dítě: Uvolněte se a neřešte názory ostatních

Víme, co předchozí generace dělaly špatně a rozhodně to nemíníme opakovat. Chceme, aby naše děti vyrostly v dobré, motivované, pracovité, kreativní a hlavně spokojené lidi. Ale z toho všeho jsme strašně vystresovaní.

Foto: iStock

Chceme být vším na sto procent. Rodiči, partnery, zaměstnanci i šéfy. Psycholožka Pavla Koucká, která je autorkou konceptu uvolněného rodičovství i stejnojmenné knihy, nám doporučuje zvonit. To je prvním krokem k úspěchu. 

Z naší úzkostlivosti, snahy o maximální bezpečí a neustálý rozvoj jsme jen vyčerpaní a děti přetížené. Přitom rodičovství může být kromě té šílené zodpovědnosti a strachu také zábava. Je velmi těžké ale žít podle těchto představ, do jisté míry i kvůli tlaku okolí. Míváme pocit, že když nedáme předškoláka do kurzů angličtiny a na tenisový trénink, jako rodiče jsme selhali.

Sžíravá nejistota

Z tolika možností, jak vychovávat dítě, se jednomu může snadno zatočit hlava. Předchozí generace se řídily zkušenostmi rodičů, ale my máme úplně jiný styl života. Chceme být lepší, laskavější, vzdělanější, trpělivější, a hlavně dítěti nezpůsobit žádnou újmu. Zapomínáme na naše přirozené instinkty právě proto, že se bojíme uvolnit, hlavně bychom neudělali nějakou chybu.

Hroší kůže

V okamžiku, kdy se rozhodneme, že se pokusíme se svými obavami a pochybnostmi spojenými s našimi dětmi něco dělat, nastupuje nesmlouvavé okolí. Všimněte si chování ostatních třeba v kavárně nebo v obchodě, když vaše dítě začne "jen" bez dozoru a nijak zásadně rušivě prozkoumávat okolí. Ihned vás upozorní, ať si potomka zklidníte. Stejně jako se najde spousta zvednutých obočí, když svou dceru nebo syna nezapíšete na všechny ty rozvíjející aktivity. Takže, žít život podle svých představ vyžaduje velkou odvahu. A v jistém ohledu se to týká i uvolněného rodičovství. Zapomeňte na to, co si o vás kdo pomyslí. Jinak se budete neustále podřizovat tomu, co byste měli dělat, co se od vás očekává. A co si opravdu přejete vy a vaše dítě půjde na druhou kolej. 

Příliš mnoho péče

Pavla Koucká říká, že cílem naší výchovy by měl být jedinec, co pevně stojí na svých nohách. Je to odolný, zodpovědný, schopný člověk. Už batolata na řadu úkonů vykřikují, že to chtějí: "sám/sama!" Když bereme na sebe zodpovědnost za školní záležitosti a svačiny našeho dítěte, sice mu to bude vyhovovat, ale vlastně nebude díky přehnané pozornosti šťastné. Pak vám jednou vynadá, když mu nevyperete nebo nevzbudíte ho včas.

Nebojme se negativních emocí svých dětí

Řada dnešních rodičů zažila podle psycholožky Koucké velmi chladnou, autoritářskou výchovu. Chtějí proto zahrnout své ratolesti láskou, ale také se bojí, aby se na ně synové a dcery nezlobili. Mají strach ze ztráty jejich náklonnosti, nezohledňují své potřeby.

Rozumně a citlivě

"Když jsme ochotní přemýšlet i vnímat své city, zjistíme, že rozum a cit spolu dobře spolupracují. Naslouchejme oběma a učme to své děti," říká Pavla Koucká.

reklama
Doporučené recepty
    reklama