reklama

BLOG SimiLife: 6 tipů jak podpořit imunitu a přežít příchod zimy

Příchod podzimu byl pro mě opravdový šok. Z tropických třiceti stupňů bylo ze dne na den patnáct. Žádné postupné ochlazování, jak člověk očekával, se nekonalo. Počasí zkouší, co vydržíme. Tyto teplotní šoky přináší velký nápor na imunitu, a tak bychom ji měli pořádně podpořit. Jak se na příchod zimy připravuji já a co byste měli také vyzkoušet?

Foto: Simona Šeligová - SimiLife

Hodně spěte
Možná bych tuto radu spíše nazvala - pokud můžete, hodně spěte. Maminky s malými dětmi si totiž asi budou klepat na čelo, protože toho v noci moc nenaspí. Já také ne. Vstávám v noci s Edwínkem každé 2 - 3 hodiny na kojení, takže bohužel vyspaná nejsem. Když ale cítím, že je toho na mě již příliš, jdu si lehnout i přes den. No a co? Uklízení počká. Vy se potřebujete hlavně vyspat a být v pohodě. Ačkoliv se to nezdá, spánek opravdu pomáhá. Když je člověk nevyspalý a unavený, jeho tělo je oslabené a tím spíše onemocní. A to si přece nemůžeme dovolit, tím spíše, pokud máme děti.

Pijte bylinné čaje/ ovocné fresh
Nedávno jsem dostala v lékárně čaj s echynacií a hned jsem si vzpomněla, že echynacea je vynikající bylina na podporu imunity. Pokud cítíte, že na vás něco leze, začněte si dělat bylinné čaje a dejte si vyšší dávku vitaminu C. Zařaďte více ovoce a zeleniny a vyzkoušejte také ovocné freshe. Možná se už nemoci nevyhnete, ale minimálně zmírníte její průběh a zkrátíte dobu trvání.

Simona Šeligová - SimiLife

Simona Šeligová - SimiLife

Simona Šeligová je autorkou blogu SimiLife (http://www.similife.cz). Z původního blogu o zdravém životním stylu se s příchodem miminka stal blog o mateřství. Simi ráda inspiruje maminky a sdílí s nimi své radosti i starosti skrze svůj blog, Youtube (http://www.youtube.com/similife) a Instagram (http://www.instagram.com/similifecz . Ráda by vytvořila komunitu maminek, které se budou scházet i mimo sociální sítě. Život je přece hlavně offline!

Odpočívejte
Zalezte si přes den o víkendu pod peřinu, vezměte knížku a relaxujte. Kdy jindy je k tomu lepší příležitost, než když venku prší a fouká studený vítr? Načerpejte síly na zimu. Můžete si také udělat filmový/seriálový den. Důležité je, abyste si to užili a neměli výčitky, že nic neděláte. Já osobně si bohužel nedovedu představit, že bych se sedmiměsíčním Edwínkem vydržela být celý den v posteli (respektive já bych to vydržela, ale on ne :) I tak si ale s malým  dítětem můžete udělat půl dne "válení v posteli", kdy si budete jen hrát a mazlit se. Musíme si to ještě chvíli užít, kdo ví, jak to bude za rok. Takže povinně všichni odpočívejte alespoň jednou týdně!

Dopřejte si horkou vanu
Toto bude asi hodně nereálné pro lidi, kteří mají sprchový kout a nebo opět pro maminky, které mají děti. Alespoň já to tak mám. Horkou vanu jsem neměla od dob, kdy jsem rodila. Před porodem jsem si jí dopřála, ale příjemná už díky kontrakcím moc nebyla :) Rozhodně to je ale na mém "wish listu" a až bude první příležitost, dám si horkou relaxační vanu. Před otěhotněním jsem si vždy napustila horkou vanu, zapálila svíčky a pustila relaxační hudbu. Vydržela jsem tam klidně hodinu a pak jsem byla jako znovuzrozená. Občas jsem se dostala i do úžasného meditačního stavu, kdy se moje mysl blaženě vyklidnila a vyčistila. Člověk se musí starat nejen o své tělo, ale také duši. Tím se dostáváme k radě č. 5.

Nestresujte se - meditujte
Pokud je pro vás meditace sprosté slovo, nebo jste k tomu spektičtí, nemusíte to vůbec meditací nazývat. Zkuste jednu věc - lehněte si na zem na podložku, uvolněte ruce, nohy a jen klidně dýchejte do břicha. Jen tak se na chvíli zastavte a nechte uvolnit tělo, ale i myšlenky. Myšlenky v hlavě pozorujte, ale nesnažte se je řídit. Ani dělat žádná rozhodnutí. Myšlenka přijde a zas odejde. Pokaždé když jste během dne ve stresu, na chvíli se zastavte a začněte zhluboka dýchat. Stres ustoupí a vaše tělo se vyčistí. Posilujete si svou duševní imunitu, která ovlivňuje i tu fyzickou.

Jezte pikantní jídla
Na podzim jsou ideální polévky jako je Pho-bo, vývary a samozřejmě "dýňovky". Nebojte se a polévku si klidně pořádně dochuťte chili nebo zázvorem. Posílí vaši imunitu a zároveň vás zahřejí. Pokud cítíte, že se o vás pokouší nějaká nemoc, udělejte si jeden zaručený recept. Na oleji osmahněte cibulku, přidejte brambory, mrkev a další kořenovou zeleninu dle vašich preferencí. Zalejte horkou vodou, nebo vývarem a následně přidejte zázvor a hodně česneku. Udělejte si silnou česnečku, která podpoří vaši imunitu!

Doufám, že se vám článek líbil a že vyzkoušíte minimálně jeden tip, jak podpořit imunitu a přežít příchod zimy!

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama