reklama

BLOG Fandi mámám: Příprava deváťáka na přijímací zkoušky

Dnes bych se chtěla podělit o zkušenosti týkající se přípravy na přijímací zkoušku. No nazdar! Bude to síla!

přijímačky
přijímačky | Foto: Thinkstock

Dcera v adolescentním věku v deváté třídě ZŠ se má začít připravovat a učit k přijímacím zkouškám. Opominu-li její pubertální pohledy a průpovídky, vychází mi z toho absolutní nechuť a nezájem dělat něco navíc. Snažím se vše vysvětlovat, a to do toho zapojuji i prarodiče. Je to boj, který ale musíme vyhrát. Samozřejmě nám to neusnadňují ani ve škole, kde dostávají úkoly dokonce i z výtvarné výchovy.

Ještě musím zmínit, že dcera jaksi nevychází s matematikou, je to její úhlavní nepřítel. Ona se za to schovává, když se řeší nějaký příklad, který jí zrovna nejde, slyším něco jako: "Jsem blbá a víš, že mi to nejde a nikdy nepůjde". Asi si myslí, že tímto způsobem se vyhne dalšímu počítání. Mýlí se. Bude to velká bitva, ale do hlavy se jí to prostě dostat musí 😊.

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Problém je s doučováním. Doučovací kroužky jsou neuvěřitelně drahé a tím pro samoživitele nedostupné. Některé školy pořádají ve své režii doučování z matematiky a českého jazyka v prostorách školy. A dělají to pro své žáky zdarma. To je velmi příjemné, i když to někdy znamená, že děti musí do školy již na sedmou hodinu ranní. Některé domy dětí pořádají taková školení buď zdarma, nebo za minimální poplatek. Je vhodné zaměřit se také na stránky měst, městských částí, obcí. Pokud samosprávné celky nic samostatně nepořádají, mohly by alespoň poradit a dát kontakt. Zrovna tak by mohly pomoci sociální služby. Kdo má ochotné a schopné kamarády, má vyhráno. Ale takových je docela málo. Chce to vždy někoho, na koho si to naše dítko nedokáže "otevřít pusu" a bude skutečně poslouchat to, co dotyčný říká.

Já jsem se s dcerou domluvila, že češtinu zvládneme spolu, že jí vše vysvětlím, ale narazila jsem hned při prvním pokusu. Nedokáže mě respektovat jako učitele, jsem prostě jen máma, která si něco říká a ji to opravdu nezajímá. Ale co dál? To už mi nikdo neřekl.

Takže milí rodičové - přeji vám pevné nervy s přípravou na přijímací zkoušky, a ať se vašim deváťákům povede dostat tam, kam je srdce táhne.

A pokud byste potřebovali pomoc, ať už s doučováním, příspěvkem na kroužek, nebo třeba vybavením pro školáky, koukněte se na náš rozcestník pomoci, kde najdete tipy na to, kam se obrátit - ať už jde o úřady, nebo jiné neziskové organizace.

Stejně tak budeme naopak rádi, pokud nám na [email protected] pošlete vaše tipy, které bychom mohli do rozcestníku pomoci přidat.

Děkujeme, že fandíte s námi!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama