reklama

10 dětských vět, které vás fakt vytočí

Já se nudím. A próóóč? Už tam budééém? Psychologové sestavili seznam dětských vět, jenž dokážou rodiče doopravdy solidně naštvat. Které to jsou?

Dítě zlobí
Dítě zlobí | Foto: Profimedia.cz

Já se nudím. A próóóč? Už tam budééém? Psychologové sestavili seznam dětských vět, které dokážou rodiče doopravdy solidně naštvat. Které to jsou?

V podstatě každé dítě je nevinné a sladké - tedy... ve chvíli, kdy spinká. Ale jak otevře pusu! Jeho nekonečné otázky a poznámky dokážou dospělé zcela vyvést z konceptu. K nepříčetnosti je dovádí zejména dětský zvyk opakovat jednu větu pořád dokola. A caparti si vedou jako zkušení psychologové - přesně odhadnou, jaká konkrétní otázka, případně tón budou mít ničivý účinek tříštivého granátu...

Opravdu to funguje!

Na toto téma se zaměřil sociologický výzkum, který proběhl mezi třemi tisíci rodin. Výsledky zveřejnil deník The Telegraph. Podle něj vede žebříček top ten rodičovské neoblíbenosti věta: Nudím se, případně její varianta Co mám dělat? Zejména je-li opakovaná víckrát než pětkrát za čtvrt hodiny, to spolehlivě nastartuje polovinu rodičů.

Jako druhou nejotravnější frázi uvedli rodiče (37 %) klasickou otázku A proč? Požadovaný účinek násobí, když se capart ptá pořád dokola, přestože už dostal odpověď. Výsledkem pak bývá reakce podobná po celém světě, která má však v ČR specifickou formu. Zní: „Pro slepičí kvoč!"

Máte s tímto tématem své zkušenosti? Sdělte je ostatním v diskuzi pod článkem.

Pomyslnou solidní bronzovou medaili si potom po zásluze vysloužila otázka: Už tam budem? Doporučuje se užívat opakovaně, ideálně v dopravní zácpě. K dalším horkým favoritům, jež vytáčejí třetinu rodičů, patří dvě prohlášení: To není spravedlivé! a Doopravdy musím? Obvykle následují těsně po sobě po nějakém nepopulárním rozhodnutí, zákazu či příkazu. Naprostá klasika jako příklad: „Jdi umýt nádobí!"

Šesté místo v pořadí obsadila oblíbená dětská lež: To jsem nebyl já! (Milovníci filmu Maska dodávají spolu s jeho hlavním hrdinou - To byl ten jednorukej!) O co věrohodněji je pronesena, o to hůř! Situace je nasnadě - capart se snaží svalit vlastní vinu za průšvih (ať už rozbití vázy, sousedova okna nebo ublížení jinému) na neutrální půdu. A to i v případě, že na inkriminovaném místě v inkriminované době byl pouze a jedině on sám.

Nejotravnější dětské věty

  1. Nudím se!
  2. Próóóč?
  3. Už tam budééém?
  4. To není spravedlivé!
  5. A fakt musím?
  6. To jsem nebyl já!
  7. Mohl bych...*
  8. Já sám!
  9. Nenávidím tě!¨
  10. On/a mě bouchl/a!

* ... skočit padákem? ... ochutnat pivo? ... prdět jako táta? Dětská vynalézavost v tomto směru nezná hranic. Zajímavé je, že na přetřes nikdy nepřijdou otázky typu ... uklidit si hračky? ... šít jako máma? ... pomoci s nádobím?

A pro úplnost ještě další podařené výroky, co se jen málokdy minou účinkem: Ještě nechci jít spát!, Cožééé? (pozn.: vůbec nezáleží na tom, jak hlasitě promlouváte!), Chci to teď hned!, Nech mě být!, Ale ty jsi říkal/a...

Které dětské věty dokážou spolehlivě vytočit vás? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama