Rock není v Číně úplnou novinkou
Šanghaj-Praha - O tom, že se lidová Čína stále více otevírá západnímu životnímu stylu, svědčí i narůstající počet euroamerických hudebních hvězd, které vystoupily nebo se chystají vystoupit v nejbohatším čínském městě Šanghaji. Dnes tak učinili slavní Rolling Stones.
Koncert Rolling Stones působí dojmem téměř přelomové události, ale kapela vystoupení v Číně plánuje již dlouho. Pokaždé však jeho uskutečnění něco zabránilo, ať to byla epidemie SARS či organizační problémy.
Vystoupení špiček západní popkultury v Číně navíc není tak úplně novou záležitost. Už před jedenadvaceti lety zahrála v Pekingu a v Kantonu britská popová dvojice Wham! neboli George Michael a Andrew Ridgeley. V Pekingu je vidělo asi 15 tisíc návštěvníků.
Kulturní obleva v Číně ale nepostupovala rychle; další zahraniční hvězdy se Číňané dočkali až po deseti letech. V roce 1995 koncertovalo v pekingské sportovní hale pod transparentem oslavujícím komunistický režim švédské duo Roxette.
Ambice Pekingu na pořádání letních olympijských her měl v roce 2001 podpořit galakoncert tří slavných tenorů Pavarottiho, Dominga a Carrerase, který se za účasti 50 tisíc diváků konal přímo v Zakázaném městě.
O dva roky nato už byla vystoupení západních celebrit na čínské půdě podstatně méně ojedinělou záležitostí. Jen v roce 2003 v Číně zahráli Ricky Martin (v rámci projektu Superhvězdy v Šanghaji ) a Carlos Santana , jenž si od publika vyžádal půl minuty ticha - kupodivu ne na znamení protestu proti politickým poměrům v ČLR, ale za odsouzení zahraniční politiky prezidenta Bushe.
V témže roce pak přijel zpěvák Sting sérií koncertů podpořit Hongkong, vzpamatovávající se tehdy z epidemie SARS. Rok poté se do Číny dostal Elton John a v Šanghaji i Pekingu zahráli Deep Purple.