reklama

Reuters mění svou 170letou historii. Bude mít poprvé ve vedení ženu

Novou šéfredaktorkou zpravodajské agentury se stane od 19. dubna sedmačtyřicetiletá Alessandra Galloniová. Bude tak první ženou v čele Reuters v její dlouholeté historii.

Foto: Reuters

Alessandra Galloniová nahradí od 19. dubna šestašedesátiletého Stephena Adlera, který agenturu vedl v posledním desetiletí a tento měsíc odchází do důchodu, uvedla agentura.

Pod Adlerovým vedením agentura obdržela stovky novinářských ocenění, včetně sedmi Pulitzerových cen, které jsou nejvyšším oceněním v oboru. Adler také učinil řadu kroků k modernizace agentury. Za poslední desetiletí tam vznikly mimo jiné týmy investigativních, datových a grafických novinářů, Reuters také využívá umělou inteligenci k rychlejšímu zveřejnění některých nejnovějších finančních zpráv.

Galloniová se narodila v Římě a mluví čtyřmi jazyky. Má široké zkušenosti pokrývající ekonomické a politické zpravodajství. Doposud působila v Londýně, kde jako hlavní editorka dohlížela na novináře ve 200 lokalitách po celém světě. Před Reuters působila v deníku The Wall Street Journal.

Vedení agentury Galloniová přebírá v době, kdy má Reuters před sebou řadu úkolů. Některé z nich jsou společné pro všechna zpravodajská média, jiné jsou specifické pro složitější organizace - Reuters má po celém světě kolem 2450 novinářů a obsluhuje řadů odlišných klientů a je částí většího oboru informačních služeb.

"Reuters už 170 let nastavuje standardy pro nezávislé, důvěryhodné a globální zpravodajství," uvedla Galloniová v prohlášení. "Je mi ctí vést světovou redakci plnou talentovaných, oddaných a inspirativních novinářů."

Agentura Reuters je od roku 2008 součástí skupiny Thomson Reuters, což je korporace s lukrativnějšími a rychleji rostoucími segmenty než zpravodajství. Generální ředitel firmy Steve Hasker, který se ujal funkce loni, se zaměřil na agresivnější expanzi tří největších aktivit - poskytování informací, softwaru a služeb právníkům, firmám a daňovým a účetním profesím. Haskerova strategie pomohla zvýšit cenu akcií Thomson Reuters na nový rekord.

Agentura Reuters se na celkových tržbách skupiny Thomson Reuters, které činí 5,9 miliardy USD (129,2 miliardy Kč), podílí zhruba deseti procenty. Na rozdíl od mnoha jiných zpravodajských agentur je Reuters ziskový. Podle analytiků je ale zároveň agentura brzdou růstu příjmů a ziskové marže celé skupiny a prezident agentury Reuters Michael Friedenberg, který řídí zpravodajskou část, tlačí na zvýšení tržeb a zlepšení ziskovosti.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama