reklama

Řešení potravinové krize? Liberalizace trhu

Jde o krizi hlavně chudých zemí. Jak ji řešit?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdražování potravin je problém hlavně rozvojových zemí, kde výdaje na potraviny tvoří většinu ze všech nákladů domácností.

Pro Česko a další ekonomicky vyspělé země nejde o tak zásadní problém. Podle ministerstva zemědělství by se navíc růst cen potravin přinejmenším v Česku letos měl zastavit.

Řešení? Liberalizace trhu

Celosvětový růst cen by mohla přibrzdit nebo zastavit liberalizace agrárního obchodu. Je o tom přesvědčen například náměstek Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

„Světový trh s potravinami je regulován celou řadou celních tarifů a dalších opatření, kterými se jednotlivé státy brání přílivu levnějšího zboží ze zahraničí. Pokud by došlo k liberalizaci, mělo by dojít ke změnám cen a na tomto procesu by měli vydělat především ti, kteří dokáží vyrábět levněji, tedy rozvojový svět," konstatuje Doucha.

Podle jeho slov ale nesmí dojít k tomu, aby rozvojový svět vyvážel levné suroviny, které by zpracovávaly bohaté země. Naopak, suroviny by se měly zpracovávat přímo v chudých zemích.

„Jde o to, aby se přímo v rozvojovém světě vytvářela přidaná hodnota. Tím směrem by měla především směřovat pomoc vyspělých zemí," zdůrazňuje Doucha.

Současnou potravinovou krizi považuje Doucha především za problém právě rozvojového světa. „Není to ale nic nového, jenom to dokazuje, že problém nevyřeší humanitární pomoc, což byl dosavadní přístup," konstatuje představitel VÚZE.

Ministerstvo: Růst cen by se měl zastavit

Podle českého ministerstva zemědělství by se růst cen potravin měl zastavit. Vývoj v posledních týdnech ukazuje, že se ceny potravin stabilizují. "Letošní úroda by mohla být lepší než úroda loňská, a proto následný vývoj vidíme optimisticky," říká mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

"Jsme součástí evropského trhu a Evropská unie jako velký celek nedopustí, aby ceny potravin v jejím rámci dále stoupaly, například v důsledku nějakých zbytečných regulačních opatření. Proto jsme také podpořili postupné navyšování kvót mléka a osetých ploch, které původně měly být ponechány ladem," říká.

Vyspělý svět nemusí propadat panice

Ministerstvo také připomíná, že ceny potravin za posledních deset let spíše stagnovaly a oproti jiným spotřebitelským cenám tvoří podstatně menší část nákladů na výdaje domácností.

Obdobný názor mají i soukromí zemědělci. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka není třeba podléhat panice, alespoň ne ve vyspělém světě. „Zvyšující se ceny potravin je nutné posuzovat v souvislosti s rostoucí kupní silou obyvatelstva. Ceny potravin sice rostou, ale platy také," říká Šebek.

S tím v zásadě souhlasí i Doucha. „Pokud poroste s růstem cen potravin i produktivita práce, není se čeho bát. Bude-li ale růst cen potravin vyšší než inflace, stanou se potraviny inflačním motorem. Doposud to bylo spíše naopak," říká.

Také on poukazuje na skutečnost, že ve vyspělých zemích je podíl výdajů domácností za potraviny malý, v zásadě do 20 procent. „V rozvojovém světě to ale může být hrozba, protože výdaje domácností za potraviny jsou stěžejní," řekl náměstek Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.

Zpět na SPECIÁL: Svět čelí potravinové krizi

reklama
reklama
reklama