reklama

Rafinovaná loupež v rafinovaném filmu

Dokončení recenze

 

V průběhu filmu sice odpovědi postupně vycházejí najevo, ale když je divák ukolébán představou, že už všechna tajemství zná, zas a znovu je překvapován nečekaným vývojem událostí. Hra pořád zůstává hrou. Hrou lupičů na ostře nabité zbraně a na zastřelené rukojmí i hrou policistů na to, co si mohou dovolit - jako v silné scéně Washingtonovy návštěvy v bance.

Spojenec jistěže pracuje i s žánrovými klišé: mezi rukojmími nechybí malé dítě, muž se srdeční slabostí či hysterická žena. Zločinci předvádějí přísnou i laskavější tvář: úvodní scéna s odhalením mobilu u jednoho ze zaměstnanců banky kontra Daltonova scéna s dítětem a jeho drsnou počítačovou hrou.

Tahle klišé a postupy ovšem znají nejen diváci, ale i hrdinové filmu: zločinci přesně nastudovali policejní postupy a mohou na ně reagovat dřív, než se k nim policejní mašinérie vůbec dohrabe.

Přestože je snímek typickou, jakkoliv inteligentní hollywoodskou produkcí,  režisérovi se do ní podařilo propašovat i jeho oblíbené téma rasové nesnášenlivosti.  Byť v tomto případě možná přece jen až příliš násilně, jak ukazuje rozhovor detektiva Keitha s místním policistou či Sikh podezřelý kvůli barvě své pleti ze spáchání trestného činu.

Vtipná je naopak situace s Albánkou, přivolanou, aby přeložila slova lupičů. A vtipné je též rozuzlení téhle dílčí epizody, která stejně jako další detaily pomáhá vykreslovat v dalším plánu obraz New Yorku. Ostatně v rámci přípravy Lee hercům promítal thrillery a bankovní krimi odehrávající se na Velkém jablku.

Možná snímek někdy připomíná skládačku, ve které všechno sedí na svém místě a všechno má svůj význam - a  kvůli této "dokonalosti" občas působí až trochu chladně. Ale díky režisérovi tenhle thriller udrží pozornost diváků až do závěrečné tolkienovské rady "Follow the ring".

Lee je zkrátka obratný a brilantní jako vždy. Film má vizuální sílu, dynamiku, je natočený svižně a plný vtipných dialogů i situací - jako je ta, kdy Dalton policistům zadá k vyřešení hádanku-chyták.

Souznějící hudbu měl na starosti Leeho stálý spolupracovník, trumpetista Terrence Blanchard. Ústřední melodie, bollywoodská píseň Chaiyya Chaiyya, vám bude znít v uších ještě dlouho a stejně ji budete chtít slyšet znovu. A ono vlastně stojí za to se do Leeova New Yorku vrátit - což je asi nejvyšší doporučení, které detektivnímu thrilleru můžeme dát.

Spojenec (Inside Man), USA 2006. Rrežie Spike Lee, scénář Russell Gewirtz, hudba Terence Blanchard, hrají Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Fosterová, Willem Dafoe, Christopher Plummer. 129 minut, distribuce Bontonfilm.

reklama
Doporučené recepty
    reklama