reklama

Průmysl dál roste, ekonomiku žene pryč z recese

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Růst českého průmyslu v říjnu sice zpomalil, i tak ale příjemně překvapil, když vykázaným růstem překonal očekávání trhu.

Průmyslová výroba meziročně před očištěním o vliv počtu pracovních dnů stoupla o 3,5 procenta, přičemž v září to bylo podle revidovaných výsledků o 7,2 procenta. Trh přitom očekával nižší růst na hranici dvou procent.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se průmyslová výroba v říjnu zvýšila o šest procent a hodnota nových zakázek byla v meziročním srovnání vyšší o 9,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

„Spanilá jízda českého průmyslu pokračovala i v říjnu. Předstihové indikátory navíc trendově míří vzhůru a je tedy velmi pravděpodobné, že průmysl bude táhnout českou ekonomiku dál od recese i v nejbližších měsících," komentuje situaci Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.

Průmyslovým podnikům pomáhá zejména poptávka po jejich produktech v zahraničí. Nové zakázky ze zahraničí v desátém měsíci vzrostly proti stejnému loňskému období o 13,5 procenta, zatímco u tuzemských zakázek statistici zaznamenali nárůst jen o 2,9 procenta.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama