Proč v bazénu používat vločkovač?
Kdo z nás se už netěší, až se v létě vykoupe v bazénu? Teplé počasí posledních dnů lákalo k práci na zahrádce a mnozí z nás už ten bazén možná odzimovali. Co dál? K tomu, abyste se v bazénu zase brzy mohli koupat, je třeba upravit bazénovou vodu. Asi nikdo se nechce koupat v kalné vodě nevábného zápachu.
Jak se starat o vodu v bazénu?
Péče o bazénovou vodu není nijak snadná. Její kvalitu totiž nepříznivě ovlivňuje nejen počasí, ale i napadaný hmyz, listí, tráva a samozřejmě i lidský pot a zbytky opalovacích přípravků na těle.
Základem péče o vodu je vhodná filtrace
Nedílnou součástí každého bazénu by měla být vhodná filtrace. Při jejím výběru je důležité vzít v potaz objem bazénu. Pro menší bazény s objemem do 8m3 vám postačí kartušová filtrace, pro ty větší už potřebujete výkonnější pískovou filtraci.
Víte, že nejdůležitějším kritériem pro výběr filtrace je její filtrační výkon? Bazény jsou totiž různě velké, každý tak potřebuje jinak výkonnou filtraci. Potřebný výkon spočítáte tak, že objem bazénu vydělíte čtyřmi.
Jen filtrace nestačí, i na bazénovou chemii dojde
Pravidelné pouštění filtrace sice vodu pročistí, nezvládne ale upravit její hodnoty. Když se bavíme o bazénové vodě, je třeba kontrolovat pH, obsah volného chlóru, alkalitu a tvrdost vody. Znáte jejich správné hodnoty?
-
Hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7 a 7,4.
-
Obsah volného chlóru by měl být v rozmezí 0,3 a 0,6 mg/l.
-
Doporučené rozmezí pro alkalitu je 80-120 ppm.
-
Tvrdost vody by neměla překročit 18° N.
Náš tip: K tomu, abyste si ověřili tyto hodnoty ověřili, budete potřebovat bazénový tester. Můžete vybírat mezi tabletkovým, kapkovým nebo proužkovým testerem.
Víte, že nejdůležitější hodnotou, kterou byste pravidelně měli hlídat, je pH? Vysoké pH totiž často může za zakalenou vodu, snižuje i účinek chlóru. Nízké pH zase stojí za blednutím barev a korozí kovových částí bazénu.
Jak o bazénovou vodu pečovat?
-
K dezinfekci vody se hodí chlor. Je jedno, zda bude v tekuté podobě, sypké formě nebo tabletách.
-
Pro úpravu pH budete potřebovat přípravky s názvem pH plus a pH minus. pH plus zvedne hodnoty, pH mínus je sníží.
-
Pro boj s řasami budete potřebovat algicid. Slouží jako prevence jejich vzniku, brání také jejich růstu a rozmnožování.
-
Máte tvrdou vodu, nebo vodu s obsahem kovů? Použijte odstraňovače vápníku a kovů.
-
Vločkovač zase oceníte, když se voda zakalí. Slouží totiž k odstranění miniaturních nečistot z bazénové vody tak, že je vysráží a naváže na sebe. Nečistoty pak klesnou ke dnu a vy je jednoduše vysajete bazénovým vysavačem.
Náš tip: Vločkovač nalijte do skimmeru a filtraci nechte běžet minimálně 15 minut. Pozor, lije se do bazénu ve chvíli, kdy filtrace běží.