reklama

Privatizace Vítkovice Steel s otazníky

Vítkovice Steel získal loni v srpnu ruský Evraz Holding. V privatizaci za ně prostřednictvím své společnosti Mastercroft Limited zaplatil přes sedm miliard korun. Kolem prodeje se však vznášejí soudní žaloby.

Stát prodával ve Vítkovicích téměř 100% podíl. Zadluženou společnost přitom odkoupila státní firma Osinek teprve před čtyřmi lety, aby ji zbavila dluhů a připravila k privatizaci, kterou řídil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.

Zájem o hutě mělo několik firem včetně Třineckých železáren, ostravského Mittal Steelu, finační skupiny Penta a právě ruského Evrazu. Mittal Steel však stát z privatizace vyloučil kvůli soudním sporům, které s ním tou dobou vedl ohledně obchodních podmínek jejich dodávek právě vítkovickým hutím. Nabídku Penty stát neotevřel se zdůvodněním, že nerespektovala podmínky soutěže. Třinecké železárny nabízely za hutě původně 6 miliard korun. Těsně před rozhodnutím svou nabídku zvýšily na 7,07 miliardy.

Vítězem se však nakonec stala skupina Evraz. Ta se zavázala zaplatit za firmu 7,05 miliardy korun a navíc investovat do firmy další  2,5 miliardy a 800 miliónů na rozvoj kraje. Vstup investora z východu do české firmy by podle řady kritiků mohl ohrozit hutnictví v celé střední Evropě kvůli možnosti, že začne dovážet pro zdejší výrobu vlastní polotovary z Ruska.

Ostravský Mittal Steel se s výsledkem prodeje zřejmě nehodlá smířit a přemýšlí o možnosti žalovat kvůli privatizaci český stát u mezinárodní arbitráže: "Zvažujeme pečlivě další možné kroky na ochranu našich investic v ČR," řekl mluvčí společnosti Ondřej Hampl. Společnost Penta už svou stížnost na prodej firmě Evrazu u Evropské komise podala a požaduje, aby bylo znovu vypsáno výběrové řízení.

Penta nabízela v privatizaci za vítkovický podnik devět miliard korun a s podobnou nabídkou chtěl údajně přijít i Mittal Steel Ostrava.

reklama
reklama
reklama