reklama

Příliš velký apetit: Proč máte neustále chuť k jídlu a jaké potraviny vám pomohou?

Trápí vás neustálá chuť k jídlu, a jak to tak bývá, chuť zejména na nezdravé potraviny? Nedokážete-li se udržet na uzdě a spořádáte tak doslova vše, na co přijdete, zkuste tipy z našeho článku. Možná vám pomohou dostat jídelníček i vaši váhu opět pod kontrolu.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Proč vás chutě přepadají?

Zvýšená chuť k jídlu - a zejména k tomu nezdravému - může mít mnoho příčin. Je ale na místě si vyjmenovat ty nejčastější. Spíše než se snažit chutě nějakým způsobem přebíjet či omezovat, je dobré najít příčinu a odstranit ji.

O hladu se nebavíme

Pomineme zcela přirozené situace, kdy jste zkrátka z nějakého důvodu jíst nemohli, a tak máte hlad. Věnujeme se pouze situacím, kdy máte chuť k jídlu i přesto, že jste toho již za den snědli dost a hlad rozhodně není něčím, co by vám hrozilo.

Zdravotní potíže

Ze zdravotních důvodů se zvýšená chuť k jídlu se může objevit, například pokud trpíte cukrovkou. Nemáte-li hladinu cukru v rovnováze, mohou vás trápit doslova "návaly žravosti". V takovém případě je na místě konzultovat stav s lékařem. Podobně mohou hlad vyvolávat nesprávné hladiny některých hormonů.

Netrpíte stresem?

Další častou příčinou přejídání je stres. Na konzumaci nezdravých potravin může naše tělo reagovat vyplavováním hormonů štěstí, na krátkou dobu tak svůj stres "zajíte". Nejde ale o správné řešení, je nutné pracovat na tom, abyste se stresu zbavili.

Někdo si také na potraviny vytvoří návyk, ať už jde o závislost na cukru, či tučných potravinách, nebo o vytvořenou závislost na některých značkách potravin či fastfoodových řetězců a jejich nabídce.

Chyba může být v dietě

Velice často trápí návaly chuti k jídlu osoby, které drží redukční dietu. Dva dny jíte pouze zdravé potraviny a třetí den se doslova přecpete těmi nezdravými. Pak je chyba ve vašem jídelníčku, pro hubnutí si totiž musíte nastavit takovou dietu, při které vaše tělo nebude strádat, a podobným stavům se vyhnete.

Které potraviny jsou zdravé a přitom omezí chuť k jídlu?

Existují velice zdravé potraviny, kterými se zasytíte, a přitom je pravděpodobné, že vaše chutě na další jídlo nebudou tak velké.

Vsaďte především na potraviny bohaté na zdravé, tělu prospěšné tuky. Patří sem ořechy (ať už ty vlašské, lískové, mandle, nebo třeba pistácie). Pozor na to, aby oříšky nebyly sladké či solené - taková úprava váš apetit může naopak povzbudit.

Mezi další vhodné potraviny lze zařadit veškerou zeleninu (zejména však květák, brokolici či například papriku, okurky, cuketu a lilek), nejrůznější semínka, nebo vajíčka. Někdy můžete své tělo trochu ošálit sklenicí vody, kávou nebo čajem. Zajímavou volbou mohou být probiotika či proteiny. Do jídelníčku zařaďte i jogurty, tvaroh a nebojte se zdravého masa - zejména kuřecího a ryb, ale i libového šetrně upraveného hovězího a vepřového.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama