reklama

Přehled legalizace homosexuálních vztahů

Praha - Stručný přehled legalizace vztahů homosexuálních párů.

Červen 1989  - Jako první na světě uzákonilo registrované partnerství Dánsko.

Srpen 1993 - Norsko se stalo druhou zemí umožňující gayům a lesbám právně upravit své svazky. Registrované partnerství přineslo registrovaným partnerům stejná práva jako manželům.

Červen 1994 - Švédský parlament přijal zákon umožňující homosexuálům uzavírat manželství. Současně však zakázal adopce dětí.

Rok 1999 - Francouzský parlament přijal Pakt solidarity. Institut je výjimečný v tom, že se nevztahuje pouze na stejnopohlavní páry, ale i na heterosexuální dvojice.

Prosinec 2000 - Nizozemí umožnilo stejnopohlavní manželství i adopce dětí. Již od roku 1998 zde bylo možné vstoupit do registrovaného partnerství.

Červenec 2002 - Německo uzákonilo registrované partnerství.

Červen 2003 - Belgické stejnopohlavní páry mohou vstoupit do manželství.

Březen 2004 - Americký prezident Georgie W. Bush požadoval po Kongresu přijetí dodatku, který by zakazoval stejnopohlavní manželství. Cestu k občanským svazkům chtěl nechat otevřenou.

Červen 2005 - Španělským parlamentem prošel přes odpor katolické církve zákon legalizující manželství gayů a leseb.

Červenec 2005 - Manželství gayů i leseb povolila Kanada.

Září 2005 - Guvernér Arnold Schwarzenegger vetoval zákon, který by umožňoval sňatky gayů a leseb v Kalifornii. Jedinou možnost tak mají Američané ve státě Massachusetts.

Březen 2006 - Česká Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a přijala zákon o registrovaném partnerství.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama