reklama

Před 80 lety: 9. února 1926

Lidové noviny z úterý 9.února 1926 napsaly mimo jiné:

Německo do Společnosti národů. Říšský kabinet se dnes jednomyslně usnesl, aby odeslána byla nota, jíž se oznamuje vstup Německa do Společnosti národů. Nota bude uzavřena, jakmile bude odevzdána v Ženevě.

V Praze bude tiskárna na státovky. V Růžové ulici provádí pražská firma Nekvapilova stavbu tiskárny na státovku Bankovního úřadu ministerstva financí. Budova se v těchto dnech dostává již pod krov, takže tiskárna bude asi do roka již v provozu.

8. slet všesokolský v Brně vzbudil tentokráte nejen největší zájem u nás, ale i v cizině. Jen Sokolstva hlásí se 90.218 členstva a 34.741 dorostu. Slovanstvo sjede se v počtu dosud nevídaném. Přijedou Jihoslované, Lužičané, Čechové a Slováci z Ameriky, Poláci, Rusové i snad Bulhaři.

Vybraný článek v plném znění:

Stresemann odpoví na hrozbu Mussoliniho.

Dotaz německých vládních stran o jižním Tyrolsku.

Předseda říšského sněmu položil na žádost ministra věcí zahraničních na denní pořádek říšského sněmu dotaz o jižním Tyrolsku, aby takto mohl odpověděti na sobotní řeč Mussoliniho. Říšský ministr pro zahraničí dr. Stresemann ještě před zahájením denního pořádku sám prohlásil, že říšská vláda si usilovně přeje zaujmout co nejdříve stanovisko k prohlášení Mussoliniho.
Mussoliniův řečnický exces proti Německu zaměstnával včera i říšský kabinet. Jak podrobné bylo projednávání Mussoliniovy řeči v říšském kabinetu, vysvítá již z toho, že porada byla potříhodinném trvání přerušena a odpoledne se v ní pokračovalo. Nejdůležitější obsah prohlášení, jež má učiniti říšský ministr dr. Stresemann jménem vlády, byl již v hlavních rysech stanoven.
Poměr mezi Německem a Italií je také dnes předmětem živé pozornosti londýnského tisku. Daily Telegraph píše: Bylo by zbytečno připomínat, že anglická místa oficiální jsou vážně znepokojena posledním vývojem událostí. List cituje výroky jisté osobnosti z politického prostředí, podle níž dnešní situace dokazuje správnost anglické politiky, která při jednání v Locarnu odmítla vzíti na sebe jakoukoliv záruku za brennerskou hranici. Mezi příčinami dnešních rozporů vidí list neopatrnou a netaktickou řeč bavorského předsedy Helda, zejména pokud jde o připojení Rakouska k Německu. Tento problém je podle anglického názoru mimo pole praktické politiky.

reklama
Doporučené recepty
    reklama