reklama

Před 80 lety: 9. března 1926

Lidové noviny z úterý 9.března 1926 napsaly mimo jiné:

Vysoká škola zvěrolékařská v Brně zavřena. Po událostech při přednáškách prof. dra Pardubského, které byly rušeny výkřiky, pískáním atd. došlo dnes k zatímnímu zavření této školy na tři dny. Rektor dal vylepiti na vrata a tabuli dvě vyhlášky. Podle první se přikazuje, nebudou-li přednášky prof. Pardubského jeho studenty navštěvovány a nedají-li si tito posluchači uděliti první test, zavře se škola na jeden semestr. Druhá vyhláška říká, že rektor zastavuje vyučování a zkoušky na této škole pro neklid a nefrekventování přednášek prof. dra. Pardubského na tři dny. Pokud po této době nenastane klid, uzavře se škola na celý semestr. Ve čtvrtek pak rektor očekává tříčlennou deputaci studentů, kteří mu sdělí, jak se studentstvo chce zachovat.

Stodeset vlaků poveze členstvo a dorost na slet. K jízdě zvláštními vlaky sokolskými přihlásilo se 68.521 členů a 28.301 dorostu. Bude tedy nutno vypraviti pro členstvo osmdesát vlaků a pro dorost třicet vlaků. Pro Sokolstvo z Jugoslávie se počítá s pěti až šesti vlaky.

Vybraný článek v plném znění:

O osmihodinnou pracovní dobu.

Porada pěti mocností v Londýně. Britské ministerstvo práce obdrželo odpovědi z Německa, Belgie, Francie a Italie o konferenci, na kterou tyto státy pozvala britská vláda. Všechny tyto státy přijímají navržené datum a proto bude konference zahájena 5. dubna v Londýně. Její program je omezen na úvahy o ujednání konvence o přijetí standartního počtu pracovních hodin těmito pěti státy. Washingtonská konvence o osmačtyřicetihodinném pracovním týdnu nebyla schválena dosud žádnou z těchto mocností kromě Italie, avšak její ratifikace závisí na ratifikování ostatními státy a proto ve skutečnosti neplatí. Prvním úkolem konference bude dohodnout se o významu washingtonské úmluvy. Pak teprve půjde o to, zda těchto pět států je připraveno, aby uvedly v platnost 48hodinný pracovní týden. Britská vláda je tomu nakloněna.

reklama
Doporučené recepty
    reklama