reklama

Před 80 lety: 6. března 1926

Lidové noviny ze soboty 6.března 1926 napsaly mimo jiné:

Arbitrážní smlouva rakousko-československá podepsána. Dnes dopoledne dostavil se československý ministr věcí zahraničních dr. Beneš v průvodu československého chargé d´affaires dra Pacáka ke spolkovému kancléři dru Ramkovi, který oba pány přijal. Po několika slovech pozdravu byla v 10 hodin podepsána rakousko-československá arbitrážní dohoda, kterýžto akt byl vykonán v kabinetě spolkového kancléře. Potom došlo k rozhovoru, jenž trval půl hodiny.

Obnovení vinice v Praze.  Pražská obec věnuje přes 100.000 Kč na obnovení obecní vinice v Havlíčkových sadech.

Vybraný článek v plném znění:

Strašlivý výbuch střeliva v Praze.

Náklad munice vybuchl. Celá ulice demolována. Padesát obětí. Mrtvoly vojáků vymrštěny do třetího patra.
Dnes v 11 hodin 10 minut vybuchl v Truhlářské ulici před firmou Kříž, obchod s chemickými látkami, transport munice, patrně dělových nábojů, který vezli vojáci do nedalekých kasáren Krále Jiřího z Poděbrad. V ohromném výbuchu, který vzbudil v celém okolí a záhy v celé Praze největší rozruch, byl podle předběžného odhadu roztrhán větší počet vojáků, kteří transport doprovázeli. Podle pověsti, kterou v poslední chvíli nelze přezkoušet, jde o 50 obětí. Ranění jsou obvazováni v kasárnách krále Jiřího z Poděbrad. Koně, kteří transport táhli, celí zkrvavení byli zachyceni strážníkem, když pádili ke Staroměstskému náměstí. Kusy mrtvol byli výbuchem vrhány do výšky druhého a třetího poschodí okolních domů. Celá ulice je demolována, dům č. 116 v Truhlářské ulici, před nímž se stal výbuch, je úplně rozbit. Pořádek v okolí katastrofy udržuje vojsko. Na místo se sjíždějí nepřetržitě ambulance záchranných sborů.
Katastrofa v Truhlářské ulici ukazuje se podle docházejících zpráv snad nejhorším neštěstím, jaké v posledních letech v Praze se odehrálo. Jde asi o výbuch munice na těžkém voze, z něhož kusy nápravy leží na ulici. Vůz byl asi tažen koňmi. Je vidět součástky dělostřeleckých nábojů, tak zvaných Janečkových patron. Takřka celá Truhlářská ulice od Náměstí republiky k náměstí Petrskému je demolována, kusy cihel létaly široko daleko až na Masarykovo nádraží. Hotel Imperiál na Poříčí, má také ještě rozbitá okna. Ulice poskytuje strašlivý pohled a hasiči, kteří právě přijíždějí budou asi nucení řadu střech strhnout. Dlažba je pokryta rumem a sutinami.
Počet obětí nelze ještě ani přibližně zjistit. Mluví se zatím určitě o dvou mrtvých, z nichž je jeden vojín dělostřeleckého pluku Hlaváček. Asi 140 kroků od místa výbuchu vystupuje do ulic část budovy, nad jejímž druhým patrem je vidět velkou skvrnu, označující místo, kam byla krvavá mrtvola jedné z obětí vržena. Celé prostranství od kasáren Krále Jiřího z Poděbrad je až k Petrskému náměstí uzavřeno vojskem.
Ve čtvrt na 13 hodin ukazuje se katastrofa v rozsahu stále větším. Do nemocnice bylo dosud odvezeno devět mrtvých a řada raněných. Kromě toho dvě mrtvoly vojáků leží ještě na ulici.

reklama
Doporučené recepty
    reklama