reklama

Před 80 lety: 24. ledna 1926

Lidové noviny z neděle 24.ledna 1926 napsaly mimo jiné:

České banky v krizi. Naše bankovnictví, které před válkou vypadalo slibně, v novém státě nekvete a jeho vleklá choroba je z nejvážnějších překážek hospodářské konsolidace a rozvoje republiky. Noviny kvitují, že se odpovědní činitelé konečně pokoušejí zjednati v této oblasti pořádek. Úvaha vzniká po skončeném procesu Moravsko-slezké banky, která zkrachovala a jejíž vedení stanulo před soudem.

300 milionový schodek ve státním rozpočtu 1926. Lidové noviny hledají odpověď na otázku jak uhradit schodek a opatřit 700 milionů pro státní zaměstnance. Zároveň konstatují, že rozpočet, který byl koaličními stranami před volbami tolik vychvalovaný není aktivní, nýbrž ve skutečnosti pasivní částkou asi 300 milionů korun. Toto pasivum bylo zakryto tím, že mezi železniční a poštovní investice byly zařaděny náklady, které investicemi nejsou, nýbrž jsou to řádné výdaje provozní. Krásná bublinka aktivního rozpočtu  tedy podle Lidových novin praskla a státní finanční politika má nyní úkol, najíti úhradu nejen pro 700 milionů Kč na požitkový systém,  nýbrž také pro 300 milionů Kč rozpočtového schodku. Při tom všem není ještě jisto, jak se celkový náklad na státní zaměstnance zvýší připojením nové osnovy o platech důchodovenstva všech církví.

Doprava zbraní z Itálie do Maďarska. Ve Štýrském Hradci bylo na nádraží na udání železničních zřízenců zabaveno policií 40 beden se střelivem a kulomety poslaných z Itálie do Maďarska. Zásilka, která měla od rakouské vlády povolený průvoz, byla zabavena. Policie pokračuje ve vyšetřování.

Odzbrojení Rakouska. Podle názorů mocí, které provádějí vojenskou kontrolu v Rakousku, je nutno přeměniti továrny, které mají stroje na výrobu střeliva, na výrobu mírovou. Vyslanci Anglie, Francie a Japonska jednali v této věci s ministrem pro zahraničí, který oznámil, že Rakousko co nejdříve odpoví na tento požadavek.

Leninova vdova míří do Berlína. Jak se oznamuje z Moskvy, odebere se vdova po Leninovi Krupskaja do Berlína, aby se tam léčila. Původně se chtěla léčit v Anglii, ale tamní úřady jí nepovolily cestu do Anglie.

Vybraný článek v plném znění:

Velká Británie a dominia. Ministr osad Amery zdůraznil ve své včerejší řeči v Edinburghu význam vnitřního říšského obchodu, jejž nazval hmotnou i mravní základnou pro součinnost v každém směru. Říšskou součinnost a říšské hospodářství nutno považovati za celek. Připomněl, že od války dominia jsou dotazována ve všech životních otázkách zahraniční politiky. Také v budoucnosti nutno pamatovati, že dominia jsou rovnoprávnými národy říše s Velkou Británií a že nutno se jich stále dotazovati. V této věci se poměry v posledních letech nesmírně změnily. Před Válkou se dominiím neposílaly žádné informace o zahraniční politice, ale nyní jim ministerstvo věcí zahraničních skrze ministerstvo osad posílá denně všecky potřebné zprávy. Loňského roku bylo jim posláno 200 telegramů a 600 zpráv. Možno říci, že Velká Británie neprovádí žádné zahraniční politiky bez stálých informací dominiím. V Austrálii ministerských předseda Bruce zřídil zvláštní oddělení pro tuto součinnost a Nový Zeeland činí totéž. Zanedlouho bezdrátová telefonie umožní  důvěrný styk s dominií, ale zatím osobní konference mezi zástupci vlád jsou nejlepším prostředkem k jednání o životních otázkách říše. Nyní se jedná o to, kdy by se měla konati příští říšská konference. Je nesnadno shromažďovati četné státníky tak často, jak by bylo potřebí. Bylo by snad nejlépe jako u Společnosti národů stanoviti přesné doby. Méně významné věci bylo by možno vyříditi na schůzích zástupců. Nutno usilovati o stálou říšskou politiku.#reklama

reklama
Doporučené recepty
    reklama