Před 80 lety: 20. února 1926
Lidové noviny ze soboty 20.února 1926 napsaly mimo jiné:
Československé zakročení v Berlíně. Říšská vláda má podle německého ministra zahraničních věcí dr. Stressemana obavy o německé menšiny v Československu a apeluje na říšskou vládu s otázkou, co hodlá učiniti proti znásilnění německých soukmenovců. Stresseman o tomto jednal také s čs. vyslancem drem Kroflou a jeho řeč vzbudila u mnohých činitelů úžas. Tuto řeč pak kvalifikují jako nepřípustné vměšování cizí moci do vnitřních poměrů.
Boj o místa v radě Společnosti národů. V zahraničním výboru říšského sněmu jednalo se včera o otázce stálých míst v radě Společnosti národů. Komunistický návrh, aby Německo odvolalo svou přihlášku do Společnosti, byl zamítnut. Rozprava ukázala, že všecky strany výboru kromě strany lidovecké a komunistů soudí, že vzhledem k mezinárodním úmluvám Německo musí dostati stálé místo v radě bezpečnosti bez další změny ve složení rady.
Pražská bursa je bolavým místem našeho hospodářství. Obecenstvo ztratilo k ní úplně důvěru. Je třeba otevřeně říci, největšími vinníky tohoto stavu jsou banky. To ony prováděly machinace s konsolidačními půjčkami, což je hanebné. Samotný ministr financí Engliš nabádá, aby bylo české bankovnictví dáno do pořádku.
Vybraný článek v plném znění:
Maďaři chystali pumový atentát na presidenta Masaryka.
Josef Marffy, který byl odsouzen na 6 let do vězení pro pumový útok na liberální klub, poslal dopis sociálně-demokratickému poslanci Emery Györkimu, ve kterém oznamuje, že puma, kterou byl útok proveden, byla původně určena k útoku na presidenta Masaryka za jeho pobytu v Komárně. Poslanec Györki odevzdal list Marffyův státnímu zastupitelství, které vyslýchalo čtyřikrát v posledních dnech Marffyho v této věci. Další výslechy Marffyho, stran zamýšleného útoku na presidenta Masaryka budou následovati. Večerníky oznamují, že údaje Marffyho jsou tak přesné, že státnímu zastupitelství nezbude, než zatknouti určité osoby.