reklama

Před 80 lety: 20. března 1926

Lidové noviny ze soboty 20.března 1926 napsaly mimo jiné:

Nová vláda nastupuje v úřad. Dnes odpoledne konala se první schůze ministerské rady, která však byla věnována hlavně věcem formálním. Ministerský předseda Černý představí ve středu svůj kabinet projevem, který patrně bude velmi stručný a politicky bezbarvý. Úřednická vláda asi převezme výslovně program odstouplé Švehlovy vlády a vyhne se zasahovat do politicky sporných otázek, které rozbily koalici.

Pokles novinářství v Italii. Italská vláda zvýšila dovozní clo na novinový papír ze dvou na pět zlatých lir. Potlačením oposičního tisku klesla značně spotřeba novinového papíru.

Albánie se stává italskou kolonií. Politických uprchlíků balkánských, kteří jsou odpůrci nynějšího italofilského režimu v Albanii a proto hledají bezpečnost za hranicemi, v Jugoslávii přibývá.  Podle mnohých je v jejich zemi naprosto oddaný politický režim Italii, před kterým prchají do Jugoslávie.

Nové krveprolití v Pekinu. Z Pekinu se oznamuje, že při studentských demonstracích před zahraničním úřadem bylo střeleno do davu. Bylo zabito 30 osobo a 100 osob těžce zraněno, mezi nimi mnoho studentek. V Pekinu bylo vyhlášeno stanné právo.

Vybraný článek v plném znění:

Tisk koaličních stran pokračuje v úvahách o tom, kdo je vine rozpadem koalice a jaká byla její bezprostřední příčina. Klerikální tisk svaluje vinu na události posledních dnů, na domnělé zasahování presidentovy kanceláře a svou vlastní stranu a politiku monsignora Šrámka vyhlašuje za nejčistší a neopravdovější demokracii na světě. Sociálně-demokratická strana vydala dnes k pracujícímu lidu projev, v němž shrnuje příčiny, proč se koalice rozešla. Od obecních voleb sílila v čs. republice reakce, socialistické strany byly oslabovány, politika komunistické strany oslabovala stále posici sociální demokracie i ve vládní většině, přišly začátky nové těžké krise průmyslové, při níž se mají všechny životní potřeby zdražovat a při níž agrárníci si najednou nadiktovali do určitého dne zavedení pevných cel, jako by bylo možno zemědělskou krisi vyléčit nařízením. Diktát agrární strany rozbil koalici, ale stejně, ba více působila politika strany klerikální, která se postavila proti lidu, protože měla tajně slíbenu úpravu kněžských platů. Sociální demokracie je pro vládu parlamentní, jež je však ochotna v parlamentě usilovat o tři věci: zákon o stavebním ruchu, pojištění přestárlých a úpravu platů státních zaměstnanců.

reklama
Doporučené recepty
    reklama