reklama

Před 80 lety: 14. února 1926

Lidové noviny z neděle 14.února 1926 napsaly mimo jiné:

Úspory v německém rozpočtu. Rozpočtový výbor říšského sněmu škrtl z rozpočtu ministerstva obrany značné částky, zejména více než milion říšských marek navrhovaných na střelivo a válečné nářadí.

Potvrzení volby prorektora Karlovy university v Praze. Ministr školství potvrdil volbu řádného profesora MUDr. Karla Kuffnera prorektorem Karlovy university pro rok 1925/1926.

Německá žertva světové válce. Německé statistiky zjistily, že celkový počet německých obětí ze světové války je 2,400.000 zabitých a 4,250.000 raněných. Mezi raněnými je 1163 žen.

Vybraný článek v plném znění:

Čtení na neděli Japonská koupel.

Prý takto: V podlouhlé nádrži s železným ráfem u dna, aby se v ní mohla na plotně hřáti voda, která má dostoupiti 60 až 70 stupňů. Lázeň tato se bere každý den, ale nezůstává se v ní déle než čtyři minuty (a to ještě se musí pomaloučku zvykat). Když Japonka z této příjemné koupele vyleze, je jako rak jako rak vařený, rozumí se a rovnou do ložnice, kde se divoce tře třecím ručníkem, zvaným tenoni, který abychom nevynechali nic je bílý nebo modrý. Ale tře se, smáčejíc ho často v horké vodě. Nato vezme pytlíček, naplněný hrubě semletou rýží pytlíček je z hrubé látky a tře se jím silně po celém těle. Zakrátko se z obsahu jeho stane jakási kaše, která prochází pytlovinou a pokryje tělo jako by mydlinkovým krémem. Spláchne se několikerým ponořením do vody studené a osuší tentokráte mírně svým tenonim. Je to lázeň prý velmi hygienická, protože otvírá široce póry. Ale chcete-li ji zkusit, radila bych vám, abyste se spokojily vodou ne teplejší 40 stupňů, nebo aspoň zvykali znenáhla. Zkušenost vás poučí, že pro Evropanku je i 40 stupňů teplotou skoro nesnesitelnou.

reklama
Doporučené recepty
    reklama