reklama

Před 60 lety: 7. března 1946

Mladá fronta ze čtvrtka 7. března 1946 napsala mimo jiné:

T. G. Masaryk a diskuse. Mladá fronta na počet 96. výročí narození prvního presidenta samostatného Československa věnovala většinu listu památce této osobnosti. Vzpomínky na Masarykovo dětství, připomenutí jeho myšlenek na téma demokracie, láska, práce, politika a kultura, vzdělání, apod. a dále pohledy Alberta Pražáka či dr. Jiřího Hájka na T. G. Masaryka, to vše bylo k vidění na stránkách Mladé fronty. Níže vám přinášíme vybraný článek o T. G. Masarykovi v plném znění.

Nejvíce Čechoslováků v armádě USA. Americké ministerstvo války oznamuje, že za války sloužilo v armádách Spojených států 400.000 mužů, kteří se narodili mimo území Spojených států. Kromě toho v nich sloužilo též 100.000 cizích příslušníků bydlících na území USA. Z toho bylo 6119 mužů národnosti české a slovenské, což je nejvíc ze všech národů.

Personál letiště havárii nezavinil. Jak jsme již oznámili ve včerejší MF, havarovala na ruzyňském letišti dopravní letadlo Československých aerolinií typu OK-ZDN, v němž zahynulo podle nynější úřední zprávy 11 osob. Podle prozatímního šetření bylo zjištěno, že styk zaměřovací stanice s letadlem byl řádně prováděn během celé doby přistávání, čímž se vylučuje s veškerou rozhodností jakákoliv vina pozemní služby na havarii.

Vybraný článek v plném znění:

T. G. M.

Teplý, silný stisk ruky. Přímý a pevný pohled. Oči stařecké, ale čilé, těžko říci, jakou mají barvu patrně tmavošedé. Na hlavě trocha bílých vlasů. Všechny zuby vlastní i v pozdním, vysokém věku, jen kousek zlata zasvítí, když se směje. Hustý, drobný knír. Hladké, tuhé a lesklé tváře, výrazný nos. Typická selská tvář zřejmě ne patricij nebo "intelektuál". Je to skalisko vrásčité a ošlehané vyňaté z české, žírné půdy. To byl T G M.

MASARYK syn robotníka, který vytvořil stát, kovářský učeň, který dorostl k "nejlepšímu intelektu století," pacifista, který zorganizoval armádu, jež provedla čin, nemající do té doby obdoby ve vojenských dějinách československé legie.
MASARYK filosof, který se stal státníkem proti své vůli, živoucí otec státu a jeho nejprostší občan, neochvějně pevný demokrat, který v debaklu moderního světa stále věřil ve vládu snášenlivosti, člověk, jenž víc než kdokoliv jiný rozmetal starou rakousko-uherskou říši, takže Československo svobodná republika vstalo z jeho trosek nejstálejší, nejsilnější a nejzdatnější z nástupních států.
MASARYK největší z Čechoslováků a bojovník za svobodu a práva potlačených slovanských národů, v jehož životě hrály rozhodující úlohu dva základní činitelé: víra v Československo a hledání pravdy.
MASARYK především člověk, lidský, prostý a přirozený, se silným smyslem pro krásu a humor a s neobyčejným rozsahem zájmů, smál se rád a důkladně, jeho zájem o lidskou povahu byl nesmírný a nezanedbal žádnou komickou stránku.
Zemřel stár, velmi stár Ale do poslední chvíle byl pln zájmu o vše a pečlivě sledoval celé rušné světové dění.
Zemřel.
Jeho dílo však bylo již pevně postaveno.
Vystavěl nový, svobodný stát.
Nebylo člověka, který by zanechal ostatním lepší vzpomínku, kterou by stále žil v srdcích svého lidu, jako žije T G M.

reklama
Doporučené recepty
    reklama