Před 60 lety: 6. února 1946
Mladá fronta ze středy 6.února 1946 napsala mimo jiné:
Vlajkař v Chrudimi chtěl přivléci Mussoliniho režim. Před Národním soudem probíhá hlavní přelíčení Františka Novotného, bývalého obvodního lékaře a poslance Národního shromáždění, který byl považován za zrádce Československa. Novotný například chtěl v ČSR zřídit stavovský stát podle italského vzoru, prohlašoval, že "zřízením protektorátu se nic nestalo a všecko je tedy v pořádku" a souhlasil coby československý poslanec s vyhlazením Ležáků. Novotný se však přelíčení neúčastní, protože při přečtení obžaloby se u něj projevily příznaky pomatenosti. Nepředpokládá se, že dnes bude případ uzavřen.
"Zpravodajská brigáda" u presidenta republiky. Včera byla přijata presidentem dr. Edvardem Benešem delegace vedoucích činitelů podzemního odbojového hnutí "Zpravodajské brigády". Vedoucími této organisace byli mladí lidé, dnes příslušníci a spolupracovníci Svazu české mládeže, kteří pana presidenta informovali o své činnosti z doby okupace a vyjádřili pevnou vůli mládeže po jednotě, ke které byla mládež přivedena společným bojem proti nacistickým uchvatitelům naší svobody.
Radar místo majáku. Kolem britských ostrovů brzy zmizí majáky a budou nahrazeny radary. Lodi, jež budou přijížděti do přístavů zaměří si na tyto radary speciální přístroje a ty jim budou udávat správný směr plavby.
Vybraný článek v plném znění:
Rozhlasová zkouška účinku atomové pumy.
První mírová sensace. Atomová bomba se vyrovnala Marťanům.
Zpravodaj agentury United Press vypravuje o tom, jak se Pařížani včera probudili poněkud překvapeni nad tím, že ještě svět stojí, jelikož v noci jim nahnal pařížský rozhlas strach svým realistickým líčením atomického rozpadu zeměkoule. Vystrašení posluchači naplnili včera v noci pařížské ulice, když hlasatel rozhlasu oznámil, že přes Atlantik se ze Spojených států blíží k Paříži atomické vlny. Davy obklopily budovu pařížského rozhlasového studia a správa budovy musela požádat policii o ochranu. Kolem budovy byl rozestaven policejní kordon. Starostlivé matky rychle probudily své děti a držely je při sobě, aby tak spolu strávily konec světa. Byly oznámeny případy předčasných porodů a podle nepotvrzených zpráv prý několik Pařížanů spáchalo sebevraždu. Tisíce zděšených posluchačů zaplavovalo rozhlasovou stanici, redakce pařížských listů a policejní strážnice telefonickými dotazy.
Pořad pařížského rozhlasu byl sestaven Jeanem Nocherem a měl název: "Nástupiště 70 neboli atomový věk". Pořad byl zahájen přednašečem, který se představil jako americký profesor a mluvil o procesu atomového rozpadu. Tato přednáška byla náhle bez vysvětlení přerušena a posluchačům bylo ponecháno na vůli, aby si domyslili, že americký profesor se sám stal obětí atomického rozpadu. Poté předstoupil před mikrofon hlasatel, který za doprovodu patřičných zvukových efektů oznámil, že přes Atlantik se k Paříži blíží atomové vlny. Rozhlasoví zpravodajové popisovali přímo z místa děje scény, k nimž docházelo, když se vlna konečného rozpadu zeměkoule přibližovala.
Pařížský rozhlas se pokoušel uklidnit veřejnost často opakovaným oznámením, že vysílání je vymyšleno, posluchači se však nenechali jen tak snadno přesvědčit. Byla to přesně replika paniky, která uchvátila občany Spojených států při vysílání Orson Wellsova pořadu "Lidí z Marsu". Autor této rozhlasové hry nebyl po tomto dramatickém vysílání k nalezení. Proslýchá se, že opustil Paříž.