Před 60 lety: 6. března 1946
Mladá fronta ze středy 6.března 1946 napsala mimo jiné:
Washingtonská "Bílá kniha" žaluje proti Francovi. Washingtonské ministerstvo zahraničí uveřejnilo dokumenty, jež byly ukořistěny britskými a americkými vojáky v Německu a jež dokazují Francovu spolupráci s Hitlerem a Mussolinim. Nejvýznačnějším odhalením je, že v červnu 1940 generál Franco slíbil Hitlerovi i Mussolinimu, že vstoupí do války po boku Osy s podmínkou, že Gibraltar, francouzské Marokko a část Alžírska, osídlená převážně Španěly, budou postoupeny Španělsku a že španělské kolonie na západním břehu Afriky budou rozšířeny a že Španělsko bude všeobecně podporováno, aby mohlo vést válku.
Havárie letadla na ruzyňském letišti. Včera v 19 hodin 15 minut havarovalo na ruzyňském letišti letadlo civilní dopravy, které přiletělo z Paříže. Posádka letadla hlásila při letu nad Štrasburkem poruchu na stroji a letadlo po svém příletu kroužilo od 18. hodiny 10 minut nad ruzyňským letištěm. V letadle bylo 10 cestujících a 4 členové posádky. 10 osob bylo při havarii usmrceno.
Jede k nám 10.000 kožichů. Češi a Slováci, kterých žije v Kanadě asi 40.000, uspořádali velkou akci sběru šatstva pro krajany v Československu, při které bylo sebrán přes 250 tun různého šatstva. Část je zcela nová, u staršího šatstva jde vesměs o hodnotné obleky a oděvní součástky. Mezi tím je také 10.000 dámských kožichů.
Vybraný článek v plném znění:
7.březen oslavíme prací.
Všechen náš národ český i slovenský vzpomene 7.března s láskou i vděkem světlé památky velkého zakladatele Československé republiky T. G. Masaryka a oslaví jej po prvé zase v osvobozené vlasti mimořádným způsobem jako památný den všeho našeho lidu.
Vláda Československé republiky po návrhu Prozatímního Národního shromáždění připravuje i zákon, jímž by tento den byl navždy zapsán v pamětní dny našeho národa. Letos, v době mimořádných poměrů, v nichž žijeme, obrací se vláda k veřejnosti s výzvou, aby oslavila tento den prací ve prospěch republiky, což podle jejího přesvědčení bude nejlepší oslavou v duchu samého T. G. Masaryka, jemuž práce vždy byla nejvyšším projevem pravého vlastenectví.