reklama

Před 60 lety: 25. ledna 1946

Mladá fronta z pátku 25.ledna 1946 napsala mimo jiné:

Prozatímní Národní shromáždění schválilo existenční zabezpečení rodin vojáků. Jedná se o ty rodiny, jejichž synové nastoupili presenční službu. Vyživovací příspěvky se zvýšily o 59%, tj. na výši 1 170-1 520 Kčs. Dále byl schválen vládní návrh zákona, jímž se doplňuje dekret presidenta republiky z 19. června 1945 o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů. Lidové soudy mohou být v nutných případech prodlouženy na dobu delší než původně stanovené tři dny.

Nový francouzský premiér Felix Gouin, se pustil do sestavování vlády. Mezi jeho první požadavky patří schopnost dohodnout se a dobrá vůle ke spolupráci. Zástupci tří hlavních francouzských stran komunistů, socialistů a republikánského lidového hnutí se dohodli na programu a sestavení koaliční vlády tří stran. Očekává se brzké dosažení dohody.

Valné shromáždění OSN přijalo resoluci o atomové energii. Volba generálního tajemníka se zúžila na dvě jména kanadského velvyslance ve Washingtonu Lester Pearsona a norského zahraničního ministra Trygve Lie. Velký zájem veřejnosti vyvolala přítomnost hlavy sovětské delegace Andreje Výšinského.

Málo uhlí. Z manchesterských škol se vrátilo domů na půl třetího tisíce dětí, neboť školy musily býti pro nedostatek uhlí uzavřeny.

Vybraný článek v plném znění:

Vyzvědač Schellenberg chce zachránit hlavu. Generál SS Schellenberg chce zachrániti hlavu a nabízí se norimberskému soudu, že prozradí všechna tajemství nacistického Německa. Když ovšem bude omilostněn. Více nechce. Pouze zachrániti svůj život. Skutečně bídný život.#reklama

Schellenberg není nikdo jiný než elitní Hitlerův vyzvědač. Byl vedoucím politické sekce tajné německé služby SS. Tvrdí se o něm, že měl prsty ve spiknutí proti Hitlerovi 20. července 1944, ale protože pak prozradil skutečné vinníky, zachránil si tak již jednou život. Pak mu byl svěřen speciální úkol po německé pohromě u Avranches, kdy Němci byli nuceni vykliditi celou Francii. Stal se pak velitelem německé páté kolony, která působila ve Francii a v Belgii po německé prohře v těchto zemích. Schellenberg také dal "tip", aby von Rundstedt zahájil v polovině prosince 1944 známou ofensivu v Ardenách poslední ofensivní pokus Němců.

Rundstedtova ofensiva ovšem ztroskotala po počátečním zdaru a von Schellenberg přišel s novým plánem: dohodnouti se se západem a bojovati jen proti východu.

S Himmlerem připravili také humánní plán: propouštění několika milionů židů z koncentračních táborů, hlavně židů maďarských, k tomu ovšem nedošlo. Brzy válka skončila. Pozoruhodné, že Schellenberg se dostal až do Štokholmu, kde byl zatčen v jednom předměstí a dopraven do Frankfurtu. Vydával se ovšem za pouhého německého dělníka. Nyní by prý rád napsal paměti, ale potřeboval by k tomu klid.

Věříme, že se mu klidu po náležitém vyzpovídání dostane.

reklama
Doporučené recepty
    reklama