Před 60 lety: 21. února 1946
Mladá fronta ze čtvrtku 21.února 1946 napsala mimo jiné:
Dr.Drtina podal zprávu o soudech a oznámil: K.H Frank bude souzen v polovině března. Lidové soudy a Národní soudy řádně pracují, na úseku obnovy státu a jeho očištění od všech zrádcovských živlů byl vykonán nesmírný kus práce. Od jeho zahájení po osvobození Československa až do konce r. 1945 bylo veřejné žalobě předáno celkem 37.954 případů, vyřízeno jich bylo do konce roku 14.905. V dalších případech se pracuje. Nyní bude přikročeno k potrestání všech těch, které musíme viniti za šestileté utrpení. Jako první a hlavní viník přijde na řadu před lidový soud, krvavě do našich dějin zapsaný K. H. Frank. Trestní oznámení proti jmenovanému již bylo podáno, soud nad Frankem bude moci začít pravděpodobně v polovině března t.r.
Obnovení university v Olomouci a otevření vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Kulturní výbor PNS včera rozhodl, že olomoucká universita bude obnovena až na přírodovědeckou fakultu, která je v dostatečném rozsahu a vybavení umístěna v Brně. Pobočná universita pak bude možná zřízena v Plzni. Dále výbor schválil vládní návrh zákona o zřízení Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Studium na této vysoké škole bude rozvrženo do 8-10 semestrů a bude uzavřeno závěrečnými zkouškami.
Síla Rudé armády se zakládá v síle Sovětského svazu. Dne 23.února slaví sovětský lid velký národní a státní svátek 28. výročí zrodu Rudé armády. Za tuto dobu prošla Rudá armáda dvěma velikými válečnými zkouškami. Za občanské války a cizí intervence v letech 1918-1920 porazila mnohem silnější nepřátele a uhájila svobodu i nezávislost své vlasti. Za druhé světové války vedla velikou vlasteneckou válku , ve které tři léta bojovala proti celé hitlerovské válečné mašině a v jeho závěru s ostatními spojeneckými armádami úplně rozdrtila válečnou moc hitlerovského Německa. V čele armády stál v dobách největšího vítězství generalissim Stalin. I pro naši svobodu naskakovali rudí gardisté v sedmnáctém roce do obrněných automobilů v petrohradských ulicích, i pro naši svobodu drali se odvážní sibiřští partyzáni pralesy. I pro naši svobodu byla založena slavná a nepřemožitelná Rudá armáda.
Vybraný článek v plném znění:
V čem jsme i před Anglií.
Poslední číslo "Filmové práce" přináší několik zajímavých článků o filmové situaci v blízkém zahraničí. J. Kadár líčí poměry v Budapešti, kde film zůstal v soukromých rukou, kde neustálá inflace si vynucuje výrobní kalkulaci v dolarech a kde lístek do kina stojí nejméně 20.000 pengö. J. Moravec upozorňuje na bědný stav biografové sítě v Polsku, kde po válce zůstalo v celé zemi jen asi 100 neporušených kin. Poláci však film postátnili a dnes se už hraje ve více než 400 kinech což ovšem u srovnání s našimi poměry a s rozlohou Polska je stále ještě chudičké (u nás dnes hraje asi 1400 kin!). Podle jiných zpráv sjednali Britové konečně pro svou zem dovoz francouzských filmů. První se do Londýna dostane "Věčný návrat", který jsme v Praze už dávno viděli.