Před 60 lety: 21. března 1946
Mladá fronta ze čtvrtka 21. března 1946 napsala mimo jiné:
Triumfální příjezd maršála Tita do Prahy. Včera přesně o 17. hodině uvítala Praha ve svých zdech hrdinu bratrské Jugoslávie, maršála Tita. Na Wilsonově nádraží se k jeho uvítání shromáždily téměř všechny osobnosti našeho veřejného života. Byli přítomní ministři: Fierlinger, Gottwald, Svoboda, J. Masaryk, Nosek, Hasal, div. gen. Boček. Po vystoupení z vlaku vykonal maršál Tito, doprovázen předsedou vlády, který ho v Praze uvítal, gen. Svobodou a Hasalem přehlídku čestné roty. Uvítací akt byl zakončen hymnami jugoslávskou a československou. Oba bratrské národy chovaly ve svých srdcích vždy vzájemnou lásku a porozumění. Před nádražím a po cestě do připraveného bytu pozdravoval zástupy Pražanů tohoto muže, který se stal legendárním hrdinou svého, nám tak drahého lidu.
Slavné dny mládeže. Dnes bylo zahájeno zasedání I.valného sjezdu Svazu české mládeže. Delegáti ze všech krajů naší vlasti se sjížděli do Prahy již v úterý a ve středu, aby se zúčastnili předporad a posledních předsjezdových prací. Všichni, kdo se tohoto sjezdu účastní si uvědomují historický význam těchto chvil v dějinách našeho národa. Je to po prvé, co se mládež, organisovaná v tak mohutné jednotné organisaci, sjíždí, aby všem základům, z nichž vyrostlo její hnutí v revoluci, dala demokratickou cestou definitivní tvář.
Zmizeli dva gestapáci. V sobotu 16. března uprchli ze státní bezpečnosti v Brně na Mozartově ulici dva gestapáci a to: Franz Duba, kterého znají bývalí političtí vězňové z Kounovicových kolejí. Byl to surovec, který má na svědomí mnoho lidských životů. Druhý gestapák se jmenuje Godhard Lazar. Oba jmenovaní byli přes zákaz přiděleni na práci v budově státní bezpečnosti, kde měli pomáhat zasklívat okna. Ještě téhož dne večer bylo zahájeno pátrání, které však dosud nepřineslo výsledky.
Vybraný článek v plném znění:
V první den I. valného sjezdu Svazu české mládeže Slib mládeže:
Ještě tomu není ani půl roku, co se sešla první světová konference demokratické mládeže v Londýně. Dnes při prvním valném sjezdu české demokratické mládeže oživujeme si v paměti slova slibu, jak je pronášeli účastníci londýnských říjnových zasedání. Jsou to ve světovém měřítku stejné ideály a stejné záměry, které vyhlásil a provádí Svaz české mládeže na území naší republiky. Připomínkou těchto slov v první den sjezdu zdůrazňujeme jednotu myšlenek a vůle demokratické mládeže celého světa.
A nyní, mladí muži a mladé ženy, ze všech koutů světa,
vyzývám vás, abyste povstali, neboť celá zeměkoule leží u našich nohou.
To my musíme budovat bratrství, po němž dychtí tento zraněný svět.
Mír a příležitost, kde všechny naše sny a tužby mohou se uskutečnit.
Vstaňte, prosím, a slibte:
vstaňte a promluvte tak, aby naše slova byla slyšet nejen v Londýně,
ale i v Čunkingu a Paříži, v New Yorku a Moskvě, v Rio de Janeiru i v Bělehradě.
Slibujeme, že budeme pamětlivi jednoty ukuté v tomto měsíci, v říjnu 1945,
nejen dnes, nejen tento týden, tento rok, ale vždy, dokud nevybudujeme ten svět,
o němž jsme snili a za nějž jsme bojovali.
Slibujeme si navzájem, vytvořit jednotu mládeže po celém světě,
všech ras, všech barev, všech národnostní, všech vyznání,
vymýtit všechny stopy fašismu ze světa.
Vybudovat hluboké a upřímné mezinárodní přátelství mezi lidmi světa.
Udržet spravedlivý a trvalý mír, vymýtit nedostatek, bídu a nucenou zahálčivost.
Přišli jsme utvrdit jednotu mládeže;
zdravíme soudruhy, kteří zemřeli, a dáváme své slovo,
že zručné ruce, bystrý rozum a mladistvé nadšení nikdy více nebudou promarněny ve válce.
Zbudujeme svět, který je krásný a svobodný, ze svého mládí, ze svých hořkých zkušeností
ukováme svou jednotu.
(Dvě minuty ticha za naše padlé přátele.)