reklama

Před 60 lety: 2. února 1946

Mladá fronta ze soboty 2.února 1946 napsala mimo jiné:

Britská vojska v Řecku. Bezpečnostní rada se dnes zabývala obviněním Sovětů, že přítomnost britských jednotek v Řecku ohrožuje mezinárodní mír. Andrej Vyšinskij, šéf sovětské delegace při UNO, přečetl telegram, který obdržel z Atén, v němž se hovoří o "bílém teroru". Píše se v něm o řádění fašistických tlup, které projíždějí městem v pancéřových vozech, vyzbrojených kulomety. Tito fašisté pálí do lidí a drancují střediska demokratů. Britský delegát Bevin okamžitě odpovídal na toto obvinění. Pravil, že Britanie si přeje, aby v Řecku došlo k svobodným volbám a pak teprve mohou britské jednotky domů.

Maďarsko republikou. V maďarském ústavním životě došlo k význačné změně. Ve čtvrtek přijal místní parlament návrh ústavního zákona o změně státní formy. Krátce po 13.30 hod. vyhlásil předseda maďarského parlamentu František Nagy, že Maďarsko se stalo republikou. Presidentem se na následující čtyřroční období stal Zoltán Tildy.

První film o okupaci. Marie Vášová a Miroslav Homola (v roli esesáka Kurt Sowacka) ztvárnili hlavní postavy v prvním československém filmu s okupačním námětem. Původní název filmu "Jakub Skýva člověk spravedlivý" byl změněn na "V horách duní".

Vybraný článek v plném znění:

W. Churchill: invase a Darlan.

Smyslem války bylo zničení hitlerismu.


V USA byla uveřejněna 31.ledna v časopise "Life" řeč W. Churchilla  z tajného zasedání dolní sněmovny 10. prosince 1942, týkající se příčin, proč Velká Britannie musela jednat o vylodění v Severní Africe s francouzskými quslingy. W. Churchill odůvodňuje tehdejší čin anglické vlády zásahem Spojených států. "Šlo o nejvyšší cíl," připomněl tehdy Churchill, "zničit Hitlera a hitlerism, nebylo tedy na místě prosazovat prestižní drobnosti." Američané považovali celý podnik s vyloděním za svou věc, proto byli na všech důležitých místech při vyloďování. Američané nepřipustili ani nejmenší zásah de Gaulleových sil při operaci. Když upozornil Churchill Roosevelta na to, že úmluva generála Eisenhowera s Darlanem vyvolala značné pobouření, protože se veřejnost domnívala, že Spojenci projevili ochotu jednat i s francouzskými quislingy. Roosevelt veřejně prohlásil, že dohoda s Darlanem je jen dočasným prostředkem. Dále pak W. Churchill poukázal na tehdejší nebezpečí vážné roztržky Anglie se Spojenými státy, kdyby byl odmítnut generál Eisenhower jako vrchní velitel.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama