Před 30 lety: 23. února 1976
Rudé právo z pondělí 23.února 1976 napsalo mimo jiné:
Svět hledí k Moskvě. V Kremlu zítra začíná XXV. sjezd KSSS, na kterém hned v první den vystoupí soudruh L. I. Brežněv, asi sedmý den sjezdu pak soudruh A. N. Kosygin. Přední činitelé mezinárodního revolučního hnutí budou rokovat o významu nadcházející události. Předpokládá se, že sjezd potrvá do 5. března.
Na stráži míru a socialismu. Dne 23.února slaví sovětský lid, jeho ozbrojené síly a pracující bratrských socialistických zemí už poosmapadesáté jedno z nejvýznamnějších výročí v hrdinné kronice naší vlasti Den Sovětské armády a vojenského námořnictva.
Francie opět bez novin. V Paříži a v celé Francii nevyšly v sobotu 21.února noviny v důsledku celostátní stávky zaměstnanců polygrafického průmyslu a novinářů. Je to již osmá stávka za poslední rok, která svědčí o hluboké krizi francouzského polygrafického průmyslu.
Vybraný článek v plném znění:
Kronika bojů a vítězství.
Kino Praha sice nepatří v našem hlavním městě mezi ta největší, přesto však, zejména v posledních pěti letech, bylo svědkem nejedné významné přehlídky. Od té, pořádané k 50. výročí založení SSSR, až po pravidelné festivaly národních kinematografií SSSR nebo přehlídky k Slovenskému národnímu povstání. Právě od čtvrtka je v něm pořádána další filmová přehlídka, nazvaná Historická úloha Komunistické strany Sovětského svazu, konaná při příležitosti XXV.sjezdu KSSS.
V neděli tu promítali dvoudílnou válečnou epopej sovětského režiséra L. Saakova Moře v plamenech, která líčí obléhání a hrdinskou obranu Sevastopolu. I když to není film zrovna nejnovější, má v přehlídce své místo. Reprezentuje údobí Velké vlastenecké války, ukazuje boj obyvatel města, námořníků, hrdinství stovek a tisíců mladých lidí. Je to dílo jenom o zlomku z těch dvaceti miliónů padlých sovětských občanů, přesto však, nebo snad právě proto dokáže na jejich osudu, hoři, utrpení a hrdinství i lásce podat obraz hrdinství celého sovětského lidu.
V přehlídce, která končí ve středu, je uváděno jenom sedm titulů. Přesto však se podařilo jejich prostřednictvím ukázat všechny klíčové okamžiky, kterými prošel Sovětský svaz a jeho komunistická strana od slavného Října (je tu zastoupen Ejzenštejnovými Deseti dny, které otřásly světem) až po současnost, kdy vynikající Mikaeljanova Prémie zobrazuje zrod nového, socialistického člověka. A ke kladům přehlídky jistě patří i to, že vedle děl starších a starých uvádí i snímky nové a nejnovější, jako je například Talankinova Volba cíle, která bude uvedena právě dnes, v pondělí.