reklama

Před 30 lety: 16. února 1976

Rudé právo z pondělí 16.února 1976 napsalo mimo jiné:

O víkendu proběhly okresní konference, které prokázaly bojovný nástup do další etapy příprav XV.sjezdu KSČ. Delegace ÚV KSČ vedli členové a kandidáti předsednictva ÚV KSČ, členové sekretariátu ústředního výboru, členové ÚV KSČ a ministři vlád. Na obvodní konferenci KSČ Prahy 9 vystoupil dokonce prezident Gustav Husák. Během těchto konferencí se prohloubila vedoucí úloha strany a její spojení s pracujícími a zároveň se potvrdilo, že v pevné jednotě se Sovětským svazem máme kráčet i dále.

Ostravští hutníci nasadili dobré tempo. Předsjezdová iniciativa přispěla ve všech hutních podnicích Ostravska k úspěšnému splnění lednového plánu. Vynikající výkony zaznamenává např. Nová huť Kl. Gottwalda. I když u nás teploměr neukazuje silné mrazy, vlaky s rudou přijíždějící od sovětských hranic jsou promrzlé, a tak pracovníci provozu musí vagóny stále rozmrazovat, aby urychlili vykládku v zájmu uvolnění vagónů pro nakládku zboží.

Sportovci SSSR a NDR nejúspěšnějšími na olympiádě v Innsbrucku. V neděli byly v Innsbrucku zakončeny XII. zimní olympijské hry. ČSSR získala jedinou medaili. Stříbro vybojovali naši hokejisté, kteří ve finále turnaje podlehli Sovětskému svazu 4:3. SSSR si z olympiády veze 13 zlatých, 6 stříbrných a 8 bronzových medailí, NDR po sedmi zlatých a bronzových a 5 stříbrných.

Vybraný článek v plném znění:

Glosa - Moře dluhů.

Kdo si půjčuje peníze, měl by mít jasnou představu, jak a kdy dluh splatí. A hlavně z čeho. Tato pradávná a vlastně samozřejmá zásada platí pro každou výpůjčku, osobní, podnikovou, ale i státní.
Platební nezpůsobilost a neschopnost platit dluhy se stává jedním z průvodních jevů současné krize v kapitalistické části světa. Epidemií, která zároveň krizové jevy a inflaci dále prohlubuje. Soukromé firmy končí za této situace zpravidla svou existenci tzv. konkursním řízením. Ale obrovské veřejné zadlužení představuje neřešitelný problém.
V Německé spolkové republice např. vzrostly dluhy státu, svazových zemí a obcí v minulém roce na celkovou částku 242 miliard marek. Současné příjmy nestačí ani na úhradu úroků a veřejný dluh stále roste. V roce 1950 představoval "jen" 17,9 miliardy, v 1958 již 44,4 miliardy marek. V jiných kapitalistických zemích je to stejné nebo většinou ještě horší. V největším a nejmocnějším kapitalistickém státě, USA, přesáhly dluhy státu půl biliónu dolarů a o finančním krachu New Yorku psal obšírně tisk celého světa. Přitom krize nejen značně snižuje státní i obecní příjmy, ale na druhé straně stupňuje tlak na státní pokladnu.
Řešení nezná nikdo a finanční experti zpravidla končí své bezvýchodné úvahy zoufalou otázkou Jak to všechno skončí?

reklama
Doporučené recepty
    reklama