Před 120 lety: 15. března 1886
Národní listy z pondělí 15.března 1886 napsaly mimo jiné:
Učintěž spravedlivý zákon jazykový! Klasická je naivnost, se kterou listy německé diví se, že Čechové nevztahují ruku po jedovém jablku německé státní řeči, že poslanci jejich nechtějí rozuměti smíru na tak ponižujícím základě a že české veřejné mínění tiskem i slovem neskrývá se s odporem nejprudším proti návrhu Scharsmeidovu o povýšení jazyka německého na jazyk úřední, o kterém se (díky zradě některých našich spojenců) bude vážně hlasovati. Buďte si vědomi, že jako přímé volby byly porážkou a fiaskem trpné naší politiky tak státní řeč znamená fiasko a konec činné dnešní vaší politiky! Skončíte s vědomím, že vrhli jste napřed národ český se stáním jeho právem, ne-li na vždy, na dlouhá desetiletí zpět a že potom i národní jeho právo zničili jste na doby nedozírné. Již tedy ruce k dílu a s českým srdcem, s českou odvahou, s českou spravedlností učiňte spravedlivý zákon jazykový!
Ministr obchodu baron Pino zadal za propuštěnou. Oficielně udává se za příčinu neshoda s ostatními ministry v příčině organisace a působnosti poštovních spořitelen.
Vybraný článek v plném znění:
Občanský klub v Plzni usnesl se v dnešní, více než 120 členy navštívené schůzi po skvělé, s nadšením přijaté řeči spisovatele p.K.Tůmy, k návrhu dra. Em. Dyka na následovní resoluci, jednohlasně přijaté:
"My shromáždění občané s potěšením bereme na vědomí, že klub českých poslanců, řídě se hlasem lidu, rozhodně zamítl návrh Scharschmeidův; s politováním však konstatujeme, že naši dosavadní tak zvaní spojenci v této životní otázce českého národa nás opustili. Na základě této smutné zkušenosti žádáme klub českých poslanců na radě říšské, by ihned předstoupil před vládní dosavadní spojence se vší rozhodností a žádal na nich záruky za úplné provedení rovnoprávnosti ve všech oborech veřejného života, jakož i za bezodkladné uskutečnění spravedlivých volebních řádů pro říšskou radu a sněmy zemské.
Pro případ nepodání těchto záruk žádáme důrazně klub českých poslancův, aby z dosavadního svazku pravice a ze strany vládní vystoupil.
Kdyby pak návrh Scharsmeidův, který za největší pohromu českého národa považujeme, měl státi se zákonem, pak nechť poslanci českého lidu říšskou radu okamžitě opustí."
Za výbor Občanského klubu v Plzni Fr. Ropp, starosta. Dr. Em. Dyk, jednatel.