Před 120 lety: 10. února 1886
Národní listy ze středy 10.února 1886 napsaly mimo jiné:
Změna doby vyučování na gymnasiích v Praze a v předměstích. Ministr vyučování vydal nařízení, aby v I.tř na gymnasiích na výše uvedených místech, kde počet obligátních hodin vyučování nepřesahuje týdně 24, počínalo školní vyučování od 15.října do 39.března na místě v 8 teprv v 9 hodin dopol.
Pražská spojovací dráha. O spojení dráhy pražsko-duchcovské s dráhou císaře Františka Josefa a o dopravu osob po pražské spojovací dráze žádá již po delší dobu obec pražská, pražská obchodní komora a více okresních výborů. Přání to uznáno bylo v rozhodujících kruzích za úplně oprávněné. Úhrnný náklad na upravení obnáší 144.000 zlatých a byla první lhůta v obnosu 50.000 zl. do rozpočtu na r. 1886 položena.
Vybraný článek v plném znění:
Vláda a klid nedělní.
Více vídeňských společenstev žádalo u ministerstva obchodu, aby byl obchod podomní s každým zbožím, vyjma s potravinami, květinami a minerálními vodami v neděli po 12. hod. zakázán. Obchodníci udávali za důvod, že stálé závody, nuceny jsouce klid nedělní držeti, právě v této době obchodem podomovním nemalou újmu trpí. Ministerstvo obchodu uznalo sice v zásadě oprávněnost stížností těchto, zamítlo však vzdor tomu, srozuměvší se s ministerstvem vyučování a vnitra žádost tu, poněvadž prý se ani zákon ze dne 8.března 1885 ani dotyčná ministerská nařízení vedle čl. V. cís. patentu ze dne 20.prosince 1859 ohledně klidu nedělního podomního netýkají a že by tedy v tomto směru musel býti zákon změněn. Společenstva připravují nyní petice k oběma sněmovnám, v nichž žádají za změnu zákona v tomto směru.