Před 100 lety: 7. března 1906
Národní politika ze středy 7. března 1906 napsala mimo jiné:
Fiasko stavby dvorního hradu ve Vídni. Nemalou pozornost, ba přímo sensaci vzbudilo, že císař rozpustil vlastnoručním listem zvláštní výbor, jenž byl ustanoven pro stavbu dvorního hradu ve Vídni a že veškeru péči o dokončení stavby ponechal na následníku trůnu arciknížeti Františku Ferdinandovi. Plány k monumentálnímu tomuto dílu pocházejí sice od geniálního architekta Boh. Sempera, ale po jeho smrti architekt Karel z Hasenauru plány tyto nejen pozměnil a předělal, ale také nadobro zkazil.
Státní zákon ve prospěch hladovějících školáčků. Anglický parlament ujal se hladovějících dětí. Zákon, jím přijatý, zmocňuje místní školní úřady, aby dávaly špatně živeným dětem z veřejných prostředků pokrmy. Toto opatření mělo by vzbuditi také u nás pozornost a mělo by se státi podnětem ku plodné činnosti.
Z vojenského úřadu se oznamuje: na všech místech včerejšího výbuchu v Truhlářské ulici zavedla vojenská správa ihned nejpřísnější šetření, aby objasnila příčinu výbuchu v Truhlářské ulici. Komise shledala všechny granáty v bezvadném stavu a dospěla zatím k závěru, že příčinu výbuchu nelze hledat ve zjištěném stavu ručních granátů a způsobu jejich balení. Zjišťuje se, zda vojíni nevezli samovolně na místo neštěstí ještě jiný náklad.
Vybraný článek v plném znění:
Ukončení stávky textilního dělnictva v Mahlerově továrně v Bubenči.
Hlasování textilního dělnictva skončilo v ten smysl, že se většina vyslovila, aby byla práce zahájena. Následkem toho sešli se včera dopoledne v kanceláři vrchního živnostenského inspektora p. Jareše zástupci firmy Leopold Mahler a důvěrníci stávkujícího dělnictva se sekretářem odborové organisace p. Steinerem a sepsán protokol, dle něhož jest se dělnictvu již dnešního dne přihlásiti do práce a ve čtvrtek bezpodmínečně práci v továrně nastoupiti. Firma nesplnila ani jeden požadavek stávkujících a zejména nepřivolila k hlavní podmínce, aby byli přijati do práce dělníci, kteří byli svého času pro podněcování ke stávce propuštěni. Z dobré vůle však firma slíbila, že přidá přadlákům dvě procenta na mzdě. Po sepsání protokolu prohlásil sekretář organisace p. Steiner: "Prohráli jsme na celé čáře jako Rusové na Jalu!" Stávka trvala přes šest neděl a stávkujícím bylo vyplaceno na podporách ze stávkového fondu 25.000 k. Každý dělník, bez rozdílu byl-li ženat či svoboden, dostával 5 k týdně.