Před 100 lety: 6. února 1886
Národní politika z úterý 6.února 1906 napsala mimo jiné:
Politická a parlamentní situace nezměnila se. Je nejasnou, nejistou napořád. Oprava volební tvoří stále ještě předmět porad ministerských. Německé strany jsou již netrpělivy.
Lichvaření s uhlím. V době, kdy ze všech stran ozývají se zcela oprávněné stezky na přímo hrozné zdražování potravin, na stoupání cen bytů, oznámili obchodníci s uhlím ještě zvýšení cen uhlí od 1.února. Aby pak nelibost a roztrpčení nad novým tímto zdražením jedné z nejnutnějších potřeb životních svalili s beder svých, oznámilo pražské společenstvo obchodníků s uhlím a dřívím, že zvyšuje se cena uhlí jenom o tolik, o kolik správy uhelných dolů samy zdražily uhlí obchodníkům dodávané.
Zvýšení výslužného státních úředníků a sluhů. Na dnešní schůzi poslanecké sněmovny předložená osnova zákona o zvýšení výslužného státních úředníků a sluhů, vyhovuje petici, která byla přijata dne 18. června 1905. Dle této osnovy má být do základní výměry výslužební pro státní úřednictvo V. až XI. hodnostní třídy a pro služebnictvo pojat obnos, který odpovídá 40 proc. vídeňskému aktivnímu přídavku. Úředníci I.-III. třídy nebudou této akce pojati.
Vybraný článek v plném znění:
Nové počešťování c. k. úřadu v ryze německém městě.
Přímo pohroma doléhá na ubohé naše krajany německé národnosti. Vždyť i c. k. okresní hejtmanství v Rumburce jest již prý na nejlepší cestě, aby pomáhalo počešťovati ryze německé území. V těchto dnech totiž dostavil se na hejtmanství toto nějaký krejčovský pomocník české národnosti z Warnsdorfu v záležitosti svého odvodu, žádaje za intervenci tohoto úřadu. Ježto záležitost svou po česku přednesl, byl s ním zcela správně zaveden český protokol, který byl pak podstoupen městskému úřadu ve Warnsdorfu k dalšímu úřednímu řízení. Z toho povstal poplach v některých německých listech, jež tvrdí, že onen úředník u okresního hejtmanství v Rumburce jest jistě Čechem a proto že také na úkor tamního ryzího němectví po česku úřaduje a z toho dovozuje se, jak jest nezbytno, aby byli u c. k. státních úřadů v městech německých úředníky jen Němci, kteří česky vůbec neumějí.