reklama

Před 100 lety: 29. března 1906

Národní politika ze čtvrtka 29.března 1906 napsala mimo jiné:

Smír mezi českými a německými sociálními demokraty v Brně. Minulé neděle prodléval v Brně posl. Dr. Adler, aby urovnal spory mezi českými a německými sociálními demokraty.  Podařilo prý se mu zjednati dohodu. Mezi jiným bylo usneseno, že májová slavnost, která měla býti letos odděleně slavena, bude slavena opět společně a to tak, že se dopoledne bude konati společná schůze, odpoledne pak že budou obě národní skupiny konati zábavy každá pro sebe.

Vážný spor mezi Tureckem a Anglií, vystupující v úloze poručníka Egypta, vypukl pro hranice Arabie a Sinajského poloostrova, náležejícího k Egyptu. Hraniční čára tato nebyla nikdy pevně stanovena a tento stav byl by zůstal zachován, kdyby se Anglie neopevňovala rázně ve své arabské državě a kdyby nečinilo totéž Turecko. Anglie odporovala jménem Egypta obsazení místa Taby tureckým vojskem a doufala, že v Káhiře o tom povede s Turky jednání, ti se zde však nezdrželi dlouze a tímto jejich odmítavým postupem byl spor ještě více přiostřen. Turci soustředili v Chabě a poblíže Taby posádku o 5000 vojácích.

Vybraný článek v plném znění:

Když se muž domů nevracel.

Marně očekávala v sobotu manželka horníka H. v Hrobech návrat svého muže. Byla výplata a bylo potřebí nakoupiti potravin pro domácnost. Leč živitel nepřicházel, nýbrž statečně propíjel vydělaný groš v hostinci sousední vesnice. Matka rodiny měla již tušení, že muž sotva asi co domů přinese a proto vydala se na smutnou cestu, by jej přiměla k návratu. Ale veškery domluvy byly marny. Horník propíjel výdělek dále ve veselé společnosti a to dohnalo ženu k zoufalému činu. Chtěla se oběsiti na šátku na nedalekém kaštanu. Na štěstí podařilo se ji zachrániti, načež teprve "vzorný" manžel a otec rozpomněl se na svoje povinnosti. Smutný obrázek, ale typický. Kolik žen očekává v sobotu toužebně svoje muže a kolik se jich vrací bez týdenní mzdy!

reklama
Doporučené recepty
    reklama