reklama

Před 100 lety: 15. února 1906

Národní politika ze čtvrtka 15.února 1906 napsala mimo jiné:

Volba primatora král. hlav. města Prahy koná se dnes ve čtvrtek v mimořádné schůzi sboru obecních starších o 11. hodině dopolední.

Nespokojenost Poláků s volební opravou do říšské rady. Vláda v předloze o volební opravě ustanovuje pro Halič jen 88 mandátů a praví, že tento počet jest tak směšně malý, že se i přívrženci všeob. hlasovacího práva proti tomuto projektu postaví.

Letní cesta panovníka do Brna. Jeho návštěva značiti prý má vyznamenání za provedení česko-německého vyrovnání na Moravě. Pojede-li panovník také do Olomouce, není dosud rozhodnuto.

Vybraný článek v plném znění:

Slezské poměry náležitě osvětluje tento případ. Na počátku školního roku a sice dne 5. září 1905 odňal zcela bezprávně a násilně předseda místní školní rady J. Anders za spolupůsobení nadučitele E. Wanjeka ve Vlaštovičkách ve Slezsku českým dětem, navštěvujícím II. třídu tamní obecní školy, všechny české katechismy a biblické dějepravy, počtem 31, jež koupili dětem jejich rodičové, aby se děti mohly náboženství učiti. Koupili jim arci knížky české, protože děti německy neumějí. Jménem rodičů dítek, jimž knihy byly zcela neoprávněně odňaty, podal rolník p. Ant. Klimeš ihned po tomto činu stížnost k c. k. okresní školní radě v Opavě, která teprve koncem října záležitostí touto se zanášela a uznala, že skutek J. Andersa a E. Wanjeka byl bezprávným přehmatem. Přes to však nebyly odňaté knihy dětem vráceny, nýbrž byly z nařízení c. k. okresní školní rady odevzdány na c. k. okresní hejtmanství v Opavě, kdež až dosud leží. Z jakého důvodu dítkám vráceny nebyly, nelze naprosto pochopiti. Je to nový přehmat úřední! Pan Ant. Klimeš uveřejňuje nyní v "Opavském Týdenníku" otevřený list k zemskému presidentovi slezskému dru Karlu bar. Heinoldovi, v němž odsuzuje váhavost školního úřadu a žádá rozhodně za urychlení vrácení českých knih neoprávněně dětem odňatých. Kdyby se záhy tak nestalo, oznamuje p. Ant. Klimeš presidentovi, že záležitost ta bude učiněna předmětem dotazu na radě říšské, že dále bude oznámena ministerstvu vyučování a že čeští rodičové podají žalobu pro bezprávné zadržování cizího majetku. Případ tento vrhá náležité světlo na poměry, jež ve Slezsku panují vzhledem k českému lidu. Stále víc a více se ukazuje, že poměry pro český lid ve Slezsku se za presidentství barona Heinolda nejen nezlepšily, nýbrž spíše ještě zhoršily.

reklama
Doporučené recepty
    reklama