reklama

Před 100 lety: 14. března 1906

Národní politika ze středy 14. března 1906 napsala mimo jiné:

Soustrastný projev nad hroznou katastrofou ve Francii. Předseda hrabě Vetter zahájiv schůzi o 11. hod.15 min. dopol ujímá se slova k tomuto projevu: Slavná sněmovno! Jsme pod zdrcujícím dojmem, strašlivé důlní katastrofy ve Francii, která sta dělníků připravila o život a tisíce lidí uvrhla do nejhlubší bídy a starosti. (Poslanci povstávají.) Myslím, že srdečnou účast svou na osudu obětí této katastrofy nejlépe projevíme, vyzveme-li ministerského předsedu, by prostřednictvím zahraničního úřadu francouzské vládě tlumočil nejhlubší soustrast rakouské poslanecké sněmovny. (Hlučný souhlas.) Soustrastný projev zaslal také starosta král. hlav. města Prahy dr. Karel Groš.

Po hornících, kteří zahynuli v uhelných dolech v Courriéresu, zůstalo 6000 sirotků. Senát přijal jednohlasně návrh, kterým se vyslovuje soustrast rodinám pozůstalých obětí a pak návrh o žádaných úvěrech v obnose 500.000 franků. Inženýři francouzští tvrdí, že již před delší dobou důrazně upozorňovali ředitele společnosti, aby dal šachtu č. 3 zavříti, aby požár, který zde vznikl, byl obmezen a na ostatní šachty se nešířil. Ředitel to však odepřel.

Vybraný článek v plném znění:

Šel do vězení za svého syna.

Před časem odsouzen byl okresním soudem v Tachově Josef  Tatar ze Chval pro přestupek podvodu k třídennímu vězení, a bylo mu povoleno odpykati trest v Karlíně. V těchto dnech dostavil se skutečně ke karlínskému okresnímu soudu muž, který ohlásil, že se jmenuje Josef Tatar a že přichází nastoupiti uvedený trest. Teprve během jeho pobytu ve věznici vzniklo v dozorci p. Bečanovi podezření stran totožnosti vězně s odsouzeným, a skutečně zahájeným šetřením bylo zjištěno, že místo Josefa Tatara dostavil se do vězení jeho otec František, pokrývač ze Chval. Včera zodpovídal se dobromyslný otec před karlínským okresním soudem z pokusu oklamání úřadu a odsouzen byl adjunktem zem.soudu p. Ferd. Jakubcem do vězení na 48 hodin.

reklama
Doporučené recepty
    reklama