reklama

Potvrzeno: KLDR nechala popravit Kimova strýce

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Soul/Pchjongjang - Zrádce "horší než pes". Takový byl podle severokorejské agentury KCNA strýc vůdce Kim Čong-una Čang Song-Tchek. Vlivný příbuzný, kterého mnozí označovali za "šedou eminenci z Pchjongjangu" a skutečného vládce posledního stalinistického režimu na světě, už nežije. Severní Korea ve čtvrtek oficiálně potvrdila, že ho popravila.

K smrti ho za velezradu odsoudil vojenský tribunál. Popraven byl hned po vynesení rozsudku. Čang údajně připravoval "státní převrat".

Bílý dům reagoval na oznámení prohlášením, že vykonaná poprava je jen dalším důkazem brutality severokorejského režimu. Spojené státy teď vývoj v KLDR velmi pečlivě sledují a konzultují situaci se spojenci v regionu, uvedl podle agentury Reuters Bílý dům.

Severokorejská státní televize už počátkem týdne zveřejnila záběry, jak Čanga odvádějí ze zasedání Ústředního výboru Korejské strany práce. Přišla též zpráva, že už je vymazáván z oficiálních fotografií a v budoucnosti zmizí i ze všech knih a učebnic.
Sedmašedesátiletý Čang Song-Tchek, ještě nedávno muž číslo dvě severokorejského režimu a rádce Kim Čong-una, tak rázem spadl z oslavovaných mezi vyvrhele.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama