reklama

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes miluje vodu, smysluplnou činnost, hry a společnost lidí. Je to oddaný rodinný pes a skvělý energický společník.

Vzhled plemene

Svou výškou se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 50-57cm a fena mezi 43-52cm. Hmotnost psa 19–25kg. Fena váží mezi 16-22kg. Hlava je široká a silná. Zuby mají nůžkový nebo klešťový skus. Oči jsou středně velké a kulaté. Barva je hnědá nebo černá. Uši jsou tenké ve tvaru srdce, nesené podél hlavy. Tlapky jsou kulaté a ploché. Ocas je silný u kořene a zužující se ke konci, středně nasazený.
Srst má dva typy, dlouhou zvlněnou a kratší kudrnatou. Ani jeden typ nemá podsadu. Barva srsti je černá, různé odstíny hnědé a bílá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 – 14let.

Povaha

Portugalský vodní pes je pracovitý pes, odolný proti únavě. Je to vytrvalý a výborný plavec, který miluje potápění. Vyniká něžným a láskyplným vztahem k dětem. Svému pánovi oddaný a svou rodinu si v případě potřeby dokáže ubránit. Je to nekonfliktní pes, který nemá problém vycházet s ostatními zvířaty.

Portugalský vodní pes - charakteristické rysy

- inteligentní
- odolný proti únavě
- poslušný
- hravý

Výchova a péče o psa

Toto plemeno je velmi inteligentní, a proto není potřeba žádného speciálního výcviku. Výchova však musí být důsledná a pevná. Portugalský vodní pes je psem jednoho pána, kterého poslouchá. Zbytek rodiny respektuje. Velmi nerad se nudí, a proto potřebuje smysluplné zaměstnání. Věnovat se můžete sportovní aktivitám (agility, flyball), loveckému výcviku, záchranářskému výcviku nebo canisterapii.
Srst vyžaduje pravidelnou péči. Nemá podsadu a chlupy jsou podobné lidským vlasům. Je potřeba tedy pravidelně chlupy vyčesávat. Srst se také může upravovat stříhání. Pro výstavy je povolen pouze sestřih lví. Z uší se také vytrhávají chlupy, které by mohly přivodit zánět zvukovodu. Uši se proto také musí kontrolovat a čistit.
Portugalský vodní pes může trpět dědičnou nemocí očí, srdce, srsti a také dysplazií kloubů. Chovatelské stanice si tyto dispozice hlídají u svých psů a štěňat pomocí testů a do chovu zařazují jen zdravé jedince.
Štěnátko s PP pořídíte na základě dohody s chovatelem.

Chov

FCI řadí toto plemeno do skupiny VIII. retrívři, slídiči, vodní psi, sekce 1 – retrívři, bez pracovní zkoušky.

Historie plemene

Kolébkou tohoto plemene je Portugalsko. Psi byli pravou rukou rybářů a pomáhali jim při lovu ryb. Naháněli ryby do sítě, tahaly lana z vody, fungovali jako spojka mezi lodí a břehem. Tuto jejich funkci postupem času nahradila vyspělá technika. Standart tohoto plemene byl stanoven ve 30. letech 20. století. V roce 2002 se toto plemeno dostalo také do ČR. Dnes se zde vyskytuje okolo 150 psů.

Podobná plemena

- Americký kokršpaněl
- Anglický špringeršpaněl
- Balkánský honič

reklama
Doporučené recepty
    reklama