Popírači holocaustu v Česku
Praha - V České republice jsou popírači holocaustu velmi aktivní. Vloni na podzim zaslali na střední a základní školy publikaci revizionisty Rudolfa Seidla "Osvětim - fakta vs. fikce".
Z knihy se žáci a učitelé mohou dozvědět například to, že smrtící plyn cyklon B byl v Osvětimi používán pouze k desinfekci, tedy "k uchování lidského života, ne k jeho ničení".
Neonacisté založili institut
Zásilky do škol byly doprovozeny dopisem podepsaným Pavlem Fabianem, který se prohlašuje za ředitele Národně vzdělávacího institutu. Tato smyšlená organizace provozuje vlastní, seriózně vyhlížející stránky, na kterých je možné dohledat další "historické" texty o holocaustu. Kromě nich si ale návštěvníci mohou stáhnout i celou řadu antisemitských spisů.
"Seidlova kniha, kterou tento institut šíří, je plná klasických popíračských výmyslů a lží," říká politolog a soudní znalec v oboru extremismu Zdeněk Zbořil. "Jedná se o zahraničního autora, který má blízko k organizaci France Bloc. Český překlad byl vytištěn v Dortmundu a odtud přivezen k nám," dodává Zbořil.
Podle Zbořila už bylo kvůli šíření této knihy do škol podáno trestní oznámení. Podle policejní mluvčí je tento případ stále prošetřován. Vzhledem k tomu, že ještě není uzavřen, ale nechtěla sdělit další podrobnosti.
K historickým revizionistům má v Česku blízko také psycholog Petr Bakalář, který ve svých knihách popisuje judaismus jako skupinovou strategii pro získání moci nebo se snaží "vědecky" dokázat, že všichni Romové mají sníženou inteligenci.
Historické revizi se blíží také dílo o poznání renomovanějšího psychologa Milana Nakonečného. Ten se ve svém volném čase pustil do historického bádání a uveřejnil knihu o protektorátní kolaborantské organizaci Vlajka. Neskrývá v ní nijak, že jeho vztah k této fašistické skupině je poměrně vřelý.
Na popírače je paragraf
Na popírání holocaustu pamatuje v Česku paragraf 261 trestního zákoníku. Ten byl do zákona přidán v roce 2001 poté, co byl za popírání holocaustu odsouzen šéf Národní aliance Vladimír Skoupý. Při setkání neonacistů na Vítkově v Praze prohlásil, že odmítá věřit "báchorkám o holocaustu". "Žádných šest milionů neexistovalo ani žádné plynové komory, neexistovalo vyhlazování Židů a Cikánů," křičel do megafonu Skoupý.
Soud jej shledal vinným z hanobení rasy a přesvědčení, protože v té době ještě speciální paragraf o popírání holocaustu neexistoval. Teprve po Skoupého případu byl na návrh poslance Payna schválen. Soudci jím dostali možnost poslat až na tři roky za mříže každého, kdo "veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium".
V současnosti je aktuální případ Jana Skácela, který v lednu na shromáždění Národní strany v Letech prohlásil, že "na tomto místě žádný holocaust nebyl". Případ má nyní na stole písecká policie. Zatím si kriminalisté vyžádali odborné posudky od Historického ústavu Akademie věd a soudního znalce Zbořila.
Ten je v hodnocení Skácelova výroku opatrný. "V určitém smyslu má Skácel pravdu. Lety skutečně nebyly likvidačním, ale pouze transportním táborem. Nedá se tedy úplně přesně říci, že se tam holocaust odehrál," myslí si Zbořil.#reklama