reklama

Politizace Hollywoodu podle Clooneyho

Berlín - Podle George Clooneyho se Hollywood politizuje. Ale právě on na tom má zásadní podíl.

Clooney má letos v oscarovém klání dvě "želízka v ohni". Ropařský thriller Syriana a snímek z mccarthyovské éry Dobrou noc a hodně štěstí.

Oba filmy jsou nominované ve více kategoriích; ale nejvíc je prý Clooney hrdý na pochvalu od svého otce. "Můj táta je 40 let novinář, zpravodaj. Když jsem mu ukázal první verzi scénáře Dobrou noc a hodně štěstí, vstal, poklepal mi na rameno a řekl: Chlapče, to jsi udělal dobře. A můžete mi věřit, že táta hned tak něco nechválí."

V médiích se objevují i tvrzení, že Clooney je pro dnešní Hollywood stejně důležitý jako Robert Redford v 70. letech, kdy vznikl například známý snímek Tři dny Kondora. "Zkouším věci, které považuji za důležité, udělat teď, dokud se na mě někdo chce dívat," říká Clooney.

"Za 20 let bych chtěl moct říci, že jsem stál na správné straně historie - a jsem pyšný na to, že ve filmu Syriana jsme měli odvahu přiznat spoluvinu na nejrůznějších událostech," dodal. Snímek se zabývá korupcí a nekalými praktikami při obchodu s ropou.

"Nepřítele nelze jen tak démonizovat. Nejdřív je třeba zjistit, proč dělá ďábelské věci. Jen tak lze vyhrát válku s terorismem, ne bombami," míní herec a dodává, že Hollywood se politizuje.

"To, co se děje, je neuvěřitelný krok ve směru nového Hollywoodu. V letech 1964 až 1976 všechny filmy odrážely splečenskopolitický vývoj: lidská práva, práva žen, Vietnam, Watergate, sexuální revoluci," míní Clooney.

"Po Watergate jsme se ale přestali starat o to, co se nás osobně netýkalo. A teď slyšíte v Los Angeles mluvit lidi o volbách Hamasu, dánských karikaturách nebo lidských právech v Pákistánu."

Dobrou noc a hodně štěstí vstupuje do českých kin právě dnes, thriller Syriana 23. března.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama