Pohlavní choroby IV: Opar
Je zajímavé, jak většina lidí velmi málo ví o možnosti pohlavního přenosu oparu, tzv. herpetické infekce.
Je zajímavé, jak většina lidí velmi málo ví o možnosti pohlavního přenosu oparu, tzv. herpetické infekce.
Přitom infekce způsobené různými viry jsou samostatným druhem sexuálně přenosných nemocí - tady jsou předchozí části seriálu:
Jako na rtech
"Jde o opar pohlavního ústrojí herpes genitalis, projevující se v prvním stadiu nemoci bolestivými puchýřky, podobně jako příbuzný opar na rtu," vysvětluje doktor Radim Uzel.
Tato infekce se v posledních letech stává masovým nebezpečím zejména v průmyslově vyspělých zemích a nabývá charakteru nemoci sociálního významu. Jeho nositelé jej mají v krvi už do konce života!
Jak a kde se projeví?
Genitální herpes je obvykle způsoben virem HSV 2, vyskytuje se zejména u dospělých osob. V místě nákazy začne kůže svědit a poté se vytvoří puchýřky, které přejdou do bolestivé fáze.
U žen se primární léze obvykle nacházejí na cervixu a pochvě, rekurentní onemocnění obvykle postihuje pochvu, perineum, stehna a hýždě.
Kde ho najdeme?
U mužů se léze nacházejí na penisu a na varlatech a u provozujících anální sex v konečníku a v rektu.
U obou pohlaví mohou být postiženy i jiné genitální oblasti, případně i ústa, v závislosti na sexuálních praktikách.
U novorozenců, jehož matka je postižena aktivní genitální infekcí, zvláště primární, je vysoce ohrožen infekcí, encefalitidou a smrtí.
Na celý život
Pacient s primární genitální lézí je infekční po dobu 7-12 dnů. K reaktivaci genitálního herpesu může u žen dojít opakovaně ve více než 50 %. K reaktivace občas dochází i zcela bez příznaků, jen vylučováním viru!
Onemocnění lze předběžně stanovit při seškrabech kůže nebo při biopsii. K potvrzení diagnózy se využívají jednak nepřímé diagnostické metody, založené na detekci virově specifických protilátek v séru nebo mozkomíšním moku pacientů, jednak metody přímého průkaz viru. Protilátky přetrvávají v organismu infikovaných jedinců po celý život.
zdroj: Redakce