reklama

Pohádka o třech medvědech

Známou pohádku O Mášence a třech medvědech zná velmi dobře každý, kdo chodil do mateřské školky. Ti starší znají verzi, jak medvědi holčičku zajali a musela jim sloužit, dokud je nepřelstila. Mladší se setkávají s hodnými medvědy, kteří Mášenku pustili domů.

Mášenka musí za trest medvědům sloužit

Mášenka byla malá holčička, která moc neposlouchala rodiče. Jednoho dne odešla sama do lesa, bloudila, až došla k chaloupce, v níž bydleli tři medvědi – táta, máma a malý Míša. Zrovna si uvařili kaši, a protože byla horká, šli se ještě na chvilku projít. Zvědavá Mášenka vešla do domku, sedla si na velkou židličku, která byla moc velká, ochutnala kaši, která byla moc horká. Pak si sedla na prostřední židli a ochutnala kaši, ta byla taky ještě moc teplá. Nakonec si sedla na malou židličku a snědla kaši z nejmenšího talířku. A jak byla unavená, vlezla si do nejmenší postýlky a usnula. Když se vrátili medvědi z procházky, ptal se malý Míša: „Kdopak to seděl na mé židličce? Kdo mi snědl kaši? A kdo to spinká v mé postýlce?“ Mášenka pak musela medvědům za trest sloužit. Stýskalo se jí po rodičích (dědečkovi a babičce), a tak po čase uprosila medvěda, aby jim odnesl koláče, které pro ně upekla. Nakázala mu, že nesmí nikde zastavovat a z koše ujídat. Vlezla si do nůše, a pokaždé, když medvěd zastavil, Mášenka na něj volala, že sedí na střeše a všechno vidí. Nakonec došel medvěd až k chalupě, položil na zem nůši, a než stačil cokoli udělat, zahnali ho psi zpátky do lesa. Mášenka se tak šťastně dostala zpět domů.

Společné čtení pohádky o třech medvědech

V pohádce O Mášence a třech medvědech se nachází několik motivů, s nimiž se dá v mateřské škole i doma pracovat. Dítě by si mělo uvědomit, že má poslouchat rodiče a nechodit nikam samo, nevstupovat bez pozvání do cizího domova, drze používat cizí věci, jíst cizí jídlo atd. Po přečtení pohádky je možné položit dětem tyto otázky: Jaká byla Mášenka? Proč lezla do cizího domova? Co měla dělat jiného? Jací byli medvědi? Při tom by si měly uvědomit, co bylo v pohádce špatně. Ve školce si mohou děti pohádku zahrát jako divadlo. Na třech různě velkých plyšových medvědech si ukazovat, který je největší, prostřední a nejmenší. Pak mohou po třídě hledat, co je malé a co velké.
Medvědi pomáhají při adaptaci v mateřské školce
Pohádku o medvědech mohou využít učitelky v mateřské školce při příchodu nových dětí. Každé dítě si přinese svého plyšového medvídka, ukáže ho ostatním, řekne, jak se jmenuje. Pak stavějí medvědům domečky, povídají si, co dělají medvědi v zimě, jaká další zvířata žijí v lese. Učitelka přečte nebo zahraje pohádku. Děti potom kreslí k pohádce obrázky, vystřihují, nalepují. Následuje cvičení – děti bloudí lesem, překonávají překážky, pak cvičí s medvědem, chovají ho, pohupují se s ním, zároveň procvičují pojmy nad, pod, za, před. Při všech „medvědích“ aktivitách se děti sblíží a těší se každý další den do školky.

reklama
Doporučené recepty
    reklama