reklama
 

Podrobnosti případu Jana Beneše

Jan Beneš projížděl svým bydlištěm Dobříší předepsanou třicetikilometrovou rychlostí. Řidič Miloslav Zacharda, který jel za ním, ztratil nervy a snažil se Beneše několikrát předjet. V nepřehledném a úzkém úseku to ale nebylo možné.

Spor za volantem se vyhrotil poté, co oba muži zastavili na parkovišti. Podle Beneše k němu naštvaný řidič přišel a snažil se dobývat do jeho auta. Sedmdesátiletý spisovatel proto vytáhl startovací revolver a snažil se útočníka odradit.

Řidič Miloslav Zacharda zavolal na policii. Při vyšetřování pak uvedl, že mu Beneš mířil na hlavu a vyhrožoval jejím ustřelením. Beneš to považuje za výmysl. "Mířil jsem do stropu auta, protože jinak by se ukázalo, že moje zbraň je neškodná," říká Beneš.

Policie si předvolala i Beneše, který sdělil svoji verzi. Svědkové u incidentu nebyli. Žádost Beneše, aby sejmuli otisky prstů z jeho vozu, policisté odmítli. Poté sepsali záznam, ve kterém ho obvinili z trestných činů násilí proti jednotlivci a výtržnictví.

Jejich protokolu se ujala státní zástupkyně v Příbrami a navrhla Benešovo potrestání. Do svého návrhu téměř doslova opsala policejní záznam. Na jeho základě pak okresní soud v Příbrami bývalého politického vězně Jana Beneše odsoudil na čtyři měsíce podmíněně.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama