reklama

Plynofikace se obci vyplatila

Dolní Radechová - Z komínu na domu naproti radnice v Dolní Radechové u Náchoda stoupá dým. Je to ale spíše výjimka. Kouřících komínů už v nevelké obci moc není, lidé topí spíše plynem a elektřinou.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dolní Radechová na tom s čistotou ovzduší byla před lety podobně jako Havlovice, které leží jen asi dvě desítky kilometrů odsud. Také tady lidé topili především uhlím a vzduch se tady mnohdy takřka nedal dýchat.

Miliony na zavedení plynu

Od té doby se to ovšem výrazně změnilo, i díky milionové investici do plynofikace desítky domácností začaly topit plynem, další zase elektřinou.

"Určitě to hodně pomohlo," říká starosta Jan Michel. Jeho obec sice dostala na plynofikaci před pěti lety čtyřmilionovou dotaci od Státního fondu životního prostředí, ale i tak si radnice ještě musela vzít čtyřmilionový úvěr, aby zavedení ekologičtějšího topení dokázala zaplatit.

Na plyn se ale původně mělo připojit 212 domů, výsledek byl ovšem skromnější v první fázi začalo plynem topit 78 domácností.

I tak ale obec splnila podmínku Státního fondu životního prostředí a nemusela milionové dotace vracet. "Doposud realizovanou etapou plynofikace byly vytvořeny předpoklady ke snížení emisí znečišťujících látek na zhruba 51 procent," uvádí se v závěrečné zprávě fondu.

Připojují se další domácnosti

Na plynové přípojky se postupně připojují další domácnosti. "Tak pět za rok," říká starosta Michel. Plynem je už vytápěná i obecní škola, hasičská zbrojnice, obecní byt.

Letos by se měla přidat obecní prodejna potravin, která se právě rekonstruuje. "Tam když se dříve zatopilo uhlím, bylo to hrozné," vzpomíná Michel.

"Ovzduší se skutečně podstatně zlepšilo, i když je tady pár výjimek. Když zatopí, je to cítit," říká starosta. Nevylučuje, že někteří lidé spalují i odpadky, za což může radnice udělit pokutu. "Jenže jak to těm lidem máme dokázat?" dodává starosta.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama