reklama

Pět tipů na rodinnou dovolenou ve Švýcarsku

Švýcarsko je nejen pro české turisty velmi vyhledávanou zemí, lákadel je však bezpočet a jedna dovolená na ně rozhodně stačit nebude. Přinášíme vám tedy několik tipů, které zaručí, že si dovolenou užije celá rodina.

Speciální vagon Rhétské dráhy, se kterým se můžete svézt na trase do Arosa za Medvědí rezervací.
Speciální vagon Rhétské dráhy, se kterým se můžete svézt na trase do Arosa za Medvědí rezervací. | Foto: Rhätische Bahn AG

Abychom si dovolenou opravdu užili, musíme vybírat podle zájmů všech členů rodiny. Návrhy na zajímavá místa vám proto přinášíme i s informacemi, komu jsou určeny. A přidáváme vždy také osobní tip pro zvláště vychytanou dovolenou.

Scuol pro cyklisty, pěší turisty i pohodáře

Malebné městečko Scuol leží kousek od hranice s Rakouskem a z Prahy je vzdálené pouhých 620 km. Prostírá se kolem řeky Inn v Dolním Engadinu a v minulosti proslulo díky svým minerálním pramenům. Dnes je příjemnou prázdninovou destinací v zimě i v létě. Na své si přijdou milovníci horských kol, pěší turisté, ale i požitkáři. Ti si užijí jak termální lázně s venkovními bazény a nádhernými výhledy, tak místní gastronomii.

Náš tip: Ubytujte se v tradičním engadinském domě. My jsme vyzkoušeli jeden zvláště útulný v obci Pradella z nabídky společnosti Interhome.

Rhétská dráha - pro milovníky vláčků

Červené vláčky do švýcarské krajiny neodmyslitelně patří. Kantonem Graubünden se prohání proslulá Rhétská dráha, jejíž tratě Bernina a Albula jsou od roku 2008 zapsány i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Panoramatický vlak Bernina Express byste neměli vynechat.

Náš tip: Novinkou je medvědí vlak, který vyjíždí z Churu do horského střediska Arosa, kde můžete navštívit i medvědí park. Pro děti je tu dokonce speciální vagon.

Davos Klosters - pro malé i velké vyznavače jízdy na horských kolech a děti všech věkových kategorií

Davos Klosters vsadil v posledních letech pro letní sezonu na horská kola a vybudoval skvělé trasy. K nejproslulejším patří Epic Trail. Najdete ale i jednodušší trasy pro začátečníky nebo pohodáře do malebných údolí Sertig a Dischmatal. Nechybí ani park pro bikery. Menší děti budou nadšené na Rinerhornu, kde je zaručeně zaujme Streichelzoo, malá zoologická zahrada, kde můžete vstoupit přímo do výběhu a zvířátka si pohladit. Dále vás tady čeká venkovní park pro děti plný prolézaček, trampolín a dalších atrakcí. Mimořádně velký dětský koutek je i uvnitř v samoobslužné restauraci. S většími dětmi se vydejte na Madrisu nad Klosters, jedno hřiště láká již v blízkosti dolní stanice lanovky. Celý areál pak u horní stanice.

Náš tip: Lanovky jsou v létě pro ubytované v této destinaci zdarma. Můžete tak vyjet s Vaší kartičkou na sedm různých vrcholů. O týdenní aktivní program zdarma je pro hosty také postaráno, viz Davos Klosters Active.

Niesen - pro milovníky alpinek a pěší turistiky

Vrchol Niesen má nezaměnitelný tvar pyramidy, která se vypíná nad Thunským jezerem. Ze stanice Mülenen Vás sem zaveze jedna z neprudších pozemních lanovek Švýcarska. Z cílové stanice vystoupejte ještě několik metrů až na samý vrchol k vyhlídce na obě jezera - Thunské a Brienzské. V restauraci se můžete posilnit vynikající a vydatnou tradiční kuchyní, a pak se vydat pěšky do mezistanice Schwandegg. Jenom si nechte dostatečnou časovou rezervu, protože cestou je opravdu co obdivovat. Místní přehlídka pestrých alpinek v červnu předčí lecjakou botanickou zahradu.

Náš tip: Na vrcholu Niesenu najdete i útulný horský hotel a užijete si tak i úchvatný západ a východ slunce.

Schilthorn - pro milovníky bondovek a adrenalinu

Natáčela se tu proslulá zimní bondovka Ve službách Jejího Veličenstva. Letos se slaví 50 let od zrození tohoto filmu. Otáčecí restaurace Piz Gloria nabízí i interaktivní minimuzeum a vzpomínkou na bondovky je i návštěva toalet, které mimochodem vyhrály titul nejzajímavějšího WC roku 2018. Na vrchol Vás vyveze lanovka, dolů se můžete vydat i pěšky. Adrenalin si dopřejete v mezistanici Birg, kterou obepíná visutý chodník, který je ze skla nebo kovové sítě, a můžete si tak řádně vychutnat procházku nad několikasetmetrovou propastí.

Náš tip: Vrcholem dovolené může pak být let na paraglidu z Mürrenu do údolí Lauterbrunnen.

Alena Koukalová, Switzerland Tourism

Švýcarsko na jedno kliknutí

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko - ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

Živě: Jak zvládá KLDR koronavirus? Jak Severokorejci žijí? Nina Špitálníková v DVTV | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama