reklama

Pasák ovcí. Pěstitel koky. Prezident?

Mato Grosso do Sul (Od spolupracovnice) - Pro Evo Moralese, který často pózuje v hornické helmě - symbolu nezaměstnaných horníků ze zkrachovalých cínových dolů, jsou letošní prezidentské volby už druhým pokusem.

Foto: Reuters

Před dvěma lety měl vítězství na dosah ruky. Jeho rival, pravicový kandidát Gonzalo Sánchez de Lozada jej předběhl o pouhé jedno procento hlasů.

Bývalý pasák ovcí a pěstitel koky aymarského původu se ale jen tak nevzdal.

Z parlamentu na barikády

Tehdy už ani nebyl poslancem, protože z parlamentu byl vyloučen za pořádání nepovolených demonstrací pěstitelů koky. Mohl se tedy svobodně věnovat vedení pouličních protestů a takzvaných "cortes," čili blokování silnic. Tato metoda, kdy dojde k zatarasení prakticky jediné silnice vedoucí do hlavního města La Paz, je u stávkujících nejoblíbenější, neboť prakticky paralyzuje chod celé země.

Vůdcem pěstitelů koky, takzvaných "cocaleros", a jejich Hnutí za socialismus Bolívie se Morales stal po příchodu do tropického regionu Chapare, kde se spolu s tisíci propuštěných horníků věnoval pěstování tradiční koky.

Rostlinu indiáni v Andách používají od prehistorických dob, ale před příchodem Španělů měla k povzbuzujícímu alkaloidu přístup pouze incká elita a koka sloužila především jako platidlo a obětina. Kolonizátoři lístky odolné rostlinky, která prakticky nepotřebuje žádné hnojivo a je odolná vůči škůdcům, rozšířili mezi své indiánské otroky zejména proto, že dobře zahání hlad.

USA se zlobí

Až na počátku minulého století se tehdejší páni naučili vyrábět "kokovou pastu" a z ní poté "drogu bohatých" - kokain. Dnes tvoří nelegální pěstování koky odhadem osm procent hrubého domácího produktu a jen v regionu Chapare je na něm závislých přes 40 000 rodin.

Existuje i takzvaná "legální produkce koky," která slouží pro žvýkání lístků proti nemoci z nadmořské výšky a na výrobu anestetik. Spojené státy, kam směřuje většina nelegální produkce, však tlačí na bolívijskou vládu, aby dodržovala úmluvy o mýcení kokových keříků a podmiňují tím další ekonomickou pomoc.

Indiánům se nabízí řešení v podobě pěstování kakaa či ovoce. "Jenže ty se nedají pěstovat bez drahých hnojiv a také úroda většinou shnije a když neshnije, nevíme komu ji prodat. Morales bude prosazovat, abychom mohli pěstovat dál koku a já ho budu volit," shrnuje nezaměstnaný "cocalero" Armando Díaz.

Bude se znárodňovat?

Evo Morales také představuje hrozbu pro zahraniční investory, protože hodlá znárodnit jejich majetek a zásoby plynu převést kompletně pod státní správu.

Už sice nehlásá návrat k tradiční indiánské rovnostářské společnosti "ayullu" jako před dvěma roky, nicméně pro zemi jsou jeho vize opět krátkozrakým řešením ekonomických problémů postaveným na těžbě přírodních zdrojů. Pokud však v Bolívii zůstane i nadále státní správa zkorumpovaná a nefunkční jako dosud, zemi sebevětší zásoby plynu nepomohou.

reklama
reklama
reklama