Osobnosti na konferenci Forum 2000
Praha - Letošní konference Forum 2000 se zůčastní desítky významných osobností z celého světa. Zde Vám přinášíme profily některých z nich.
Dalajlama
Světský a duchovní vůdce Tibetu, laureát Nobelovy ceny míru, nejvyšší buddhistický činitel, autor asi 40 knih. Dalajlama cestuje po světě a přednáší o buddhismu a světovém míru.
Nejznámější buddhistický mnich a vlivný světový myslitel přijel poprvé do Prahy soukromě v roce 1990, poté znovu v letech 1997, 2000, 2002 a naposledy před třemi lety. Důvodem opakovaných návštěv je především jeho přátelství s Václavem Havlem.
Zygmunt Bauman
Zygmunt Bauman, emeritním profesor sociologie, je britský politolog polsko-židovského původu. V 80. letech se proslavil díky svým studiím o propojení kultury modernity a totalitarismu.
V současnosti je označován za jednoho z největších sociálních teoretiků 20. století a jako přední světový sociolog postmoderny. Bauman píše především o charakteristikách a trendech současné kultury.
princ Bin Talal El Hassan
Princ jordánské hášimovské dynastie, spisovatel, filozof a ekonom. Princ Hassan je prezidentem Římského klubu a předsedou či členem mnoha dalších mezinárodních organizací.
Zastánce tolerantní koexistence islámu, judaismu a křesťanství a aktivního dialogu mezi těmito náboženstvími. Podporuje demokratizační procesy v islámském světě a hraje významnou roli v mírovém procesu na Blízkém východě.
Butrus Butrus-GhálíEgypťan, který se narodil 14. listopadu 1922 se stal mezi léty 1992-1996 generálním tajemníkem OSN.
Během čtyřiceti let se zůčastnil mnoha konferencí, které řešily problematiku mezinárodního práva, lidských práv, ekonomického i sociálního rozvoje, dekolonizace, otázky kolem Blízkého Východu, mezinárodního humanitárního práva, práva etnik i minorit, rozvoje oblasti Středomoří i Afro-arabské spolupráce..
Aljaksandar Milinkievič
Hlavní postava běloruské demokratické opozice, hlavní opoziční kandidát na prezidenta Běloruska v roce 2006. Od roku 1976 pracuje na Grodno Yanka Kupala State University jako mimořádný profesor.
Napsal 60 vědeckých knih, které se zabývají laserovým zařízením a technologií, historií kultury, vědy a architektury Běloruska. Je spoluautorem Encyklopedie architektury Běloruska a Encyklopedie historie Běloruska.
Vaira Vike-FreibergaPrezidentka Lotyšska. V roce 2005 byla jmenována zvláštní vyslankyní generálního tajemníka pro reformu OSN. Emeritní profesorka na univerzitě v Montrealu, ředitelka Lotyšského institutu.
Je odbornicí na sociální otázky, morální hodnoty, evropský historický dialog a demokracii, v roce 2005 získala cenu Hannah Arendtové za přínos politickému myšlení. Od roku 1999 je členkou Women World Leaders.
Ernesto Zedillo Ponce de LeónBývalý mexický prezident (1994-2000) a ředitel Centra pro studie globalizace na Univerzitě Yale, profesor mezinárodní ekonomie a politiky a mimořádný profesor Studií lesnictví a životního prostředí na Univerzitě Yale.
Významný komentátor globalizace, především jejího dopadu na vztahy mezi rozvinutými a rozvíjejícími se národy. V únoru 2006 obdržel cenu Angažovanost na poli udržitelného rozvoje, kterou uděluje Institut energetických zdrojů Teri v New Delhi.
Kanan Makyia
Jeden z vůdčích iráckých intelektuálů žijících v zahraničí. Je profesorem islámských a středovýchodních studií na Univerzitě Brandeis. Přispívá do deníků The Independent and The New York Times.
Spolupracoval na několika filmech a v roce 1992 obdržel cenu Edwarda R. Murrowa za nejlepší televizní dokument o zahraničních událostech. V říjnu 1992 působil jako organizátor Výboru pro lidská práva Iráckého národního kongresu.
James J. Zogby
Zakladatel a prezident Arab American Institute (AAI). Tato organizace slouží jako politická a politologicko výzkumná složka pro arabsko-americkou komunitu.
Od roku 1985 vede arabsko-americké snahy o zajištění politického zplnomocnění v USA. Díky registraci voličů, vzdělání a mobilizaci se AAI podařilo posunout Američany arabského původu do politického hlavního proudu.
Tip: Informace o dalších osobnostech, které zavítají na Forum 2000 si přečtete ZDE