reklama

Obří šneci, které miluje i kontroverzní Olivie Žižková, mohou být zdraví nebezpeční

Čím dál více lidí si jako domácí mazlíčky pořizuje obří šneky. Jenže mazlení s nimi může mít opravdu vážné zdravotní následky. Na to teď upozornili vědci ze Švýcarska. V žádném případě nedoporučují dávat si je na obličej, jako to dělá zpěvačka Olivie Žižková.

Foto: Profimedia.cz

Obří afričtí plži, kteří se v Evropě v posledních letech těší velké oblibě jako domácí mazlíčci, mohou být pro lidské zdraví nebezpeční, varuje tým vědců z univerzity ve švýcarském Lausanne. Oblovky (achatiny) žravé nebo oblovky obrovské mohou přenášet hlístice, které u člověka představují riziko zánětu mozkových blan, píše agentura DPA.

Vědci z univerzity v Lausanne v odborném časopisu Parasites & Vectors upozorňují, že asi dvě třetiny původců nemocí, kteří jsou známí u obřích plžů, mohou nakazit i člověka.

"Sociální sítě jsou plné fotografií lidí, kteří se oblovek dotýkají kůží nebo dokonce ústy," uvedla Cleo Bertelsmeierová z institutu pro ekologii a evoluci na přírodovědné a lékařské fakultě. Dodala, že se lidé domnívají, že šnečí sliz má na pokožku blahodárné účinky, nicméně při kontaktu s ním hrozí přenos patogenů.

Bertelsmeierová se svými kolegy vyhodnocovala fotografie na sociálních sítích, aby zjistili, jak rozšířené jsou oblovky coby zvířata chovaná doma. Dospěli k závěru, že mnoho lidí si neuvědomuje riziko, "jakému sebe nebo své děti vystavují, když mají s těmito plži kontakt, nebo si je dokonce dávají na obličej", podotýkají vědci.

Oblovky jsou žravé a rychle se rozmnožují. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je zařadil na seznam nebezpečných invazních druhů. Dokážou se dobře přizpůsobovat podmínkám mimo svá místa přirozeného výskytu a páchají obrovské škody v zemědělství. Vědci z univerzity v Lausanne proto chtějí, aby se k veřejnosti dostalo více informací ohledně zdravotních rizik chovu těchto plžů pro člověka a aby státy regulovaly možnost jejich chovu.

Mezi milovníky těchto tvorů patří i kontroverzní zpěvačka Olivie Žižková, která na svém kanálu na YouTube doporučuje přikládat si je z kosmetických důvodů na obličej. Přesně takové chování je ale podle odborníků vysoce rizikové. 

Video: Olivie Žižková
Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama