reklama

Obrana zadala 72 procent IT zakázek bez konkurzu

Zprávy z aktuálně.cz pro deník Insider

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že za poslední tři roky zadala česká ministerstva 62 procent veřejných zakázek na informační a komunikační technologie (ICT) za 11 miliard bez výběrového řízení.

U ministerstva obrany tvořily zakázky zadané bez otevřené soutěže dokonce 72 procent. Ministerstvo ale s takovými závěry nesouhlasí, podle něj jsou zavádějící a nepřesné.

NKÚ se soustředil na období od roku 2009 do roku 2012 a zjistil, že ministerstva za tu dobu zadala veřejné zakázky za 52 miliard korun.

"Víc než 37 procent z nich přitom ministerstva zadala v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez otevřené soutěže," dodává úřad. U IT zakázek byl pak podíl ještě vyšší, obrana pak dosáhla právě na 72 procent.

Samotné ministerstvo ale závěry NKÚ odmítá. "Jde o zkreslený údaj. V uvedeném období bylo realizováno několik set ICT zakázek, nikoliv pouze 120, jak uvádí NKÚ. Úřad nebral v potaz ICT zakázky realizované cestou elektronických tržišť, na kterých je MO největším zadavatelem z celé státní správy," vysvětluje mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Pokud by podle něj NKÚ do kontroly zahrnul i tyto zakázky, výsledné procento zakázek bez otevřené soutěže by bylo nižší.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama