reklama

Nové zastupitelské úřady ČR ve světě

Česká republika má po dnešním otevření velvyslanectví v moldavské metropoli Kišiněvu celkem 91 zastupitelských úřadů. České zájmy zastupuje ve světě i 21 generálních konzulátů a 128 honorárních konzulů.

V posledních letech se několikrát spekulovalo o uzavření některých ambasád, zrušen byl nakonec až letos zastupitelský úřad v Abidžanu,hlavním městě Pobřeží slonoviny, rozvráceném občanskou válkou.

V nedávné době otevřela ČR jen málo zastupitelských úřadů v roce 1999 to bylo například velvyslanectví v Mongolsku. O rok později přibyl úřad v Gruzii, který funguje i pro Arménii a Ázerbájdžán.

Ve stejném roce vznikla také ambasáda v estonském Tallinu. V říjnu 2002 přibyl český velvyslanec v Lucemburku a loni v červnu bylo znovuotevřeno diplomatické zastoupení v Severní Koreji, které ukončilo činnost počátkem devadesátých let.

Nejhustší síť zastupitelských úřadu má ČR v Evropě, kde je více než třetina všech ambasád (38 z 91). Velvyslanectví chybí hlavně v malých státech, tedy v Andoře, Lichtenštejnsku, na Maltě a v Monaku - ty jsou spravovány z ambasád v sousedních zemích.

Diplomatická zastoupení postupně přibývají i v postkomunistických zemích - po otevření ambasády v Moldavsku není velvyslanectví kromě už zmíněné Arménie a Ázerbájdžánu už jen v Makedonii.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama